AktualnościEkologiaGeografiaHobby i pasje

Co warto zobaczyć w Górach Stołowych?

Symbolami Parku Narodowego Gór Stołowych umieszczonymi w jego logo są świerk, a także skała „Wielbłąd” znajdująca się na Szczelińcu Wielkim. 

Góry Stołowe to pasmo górskie w łańcuchu Sudetów Środkowych. Nazwa wzięła się stąd, że mają budowę płyt ułożonych poziomo, które są… płaskie jak stół. Są to jedyne tego typu góry w Polsce i jedne z nielicznych w Europie. Dlatego, aby chronić te wyjątkowe i cenne obszary, w 1993 utworzono Park Narodowy Gór Stołowych

Rośliny i zwierzęta w Parku Narodowym Gór Stołowych

Lasy obejmują aż 89% powierzchni Parku, ale wiele drzew nie wyrosło naturalnie, zostały zasadzone przez człowieka. Głównie są to świerki i jodły. Poza tym wśród flory Gór Stołowych występują licznie mchy i porosty. 

Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych przede wszystkim spotkać można lisa, dzika czy wiewiórkę. Nocą zaobserwować można kunę, tchórza, gronostaj lub łasicę. Do rzadkich gatunków, które występują w Górach Stołowych, należą ryjówka malutka i ryjówka górska, a także popielica, koszatka leśna i muflon. W Parku żyje też wiele ciekawych i rzadkich gatunków ptaków, takich jak bocian czarny, jarząbek czy słonka.

Góry Stołowe – co zobaczyć?

W Górach Stołowych jest wiele atrakcyjnych miejsc, które warto zobaczyć. 

  • Dużą atrakcją Parku są skalne grzyby. Jest to kilka zgrupowanych skał, które w wyniku erozji przyjęły kształt przede wszystkim grzybów, ale też maczug, baszt i bram. 
  • Bardzo dużą atrakcją Gór Stołowych, zwłaszcza dla dzieci są Błędne Skały. Jest to prawdziwy skalny labirynt, który można przejść, dosłownie przeciskając się przez 11. metrowe skały, a cała trasa liczy około 1700 metrów.
  • Szosa Stu Zakrętów, która łączy Radków z Kudową-Zdrojem to jedna z najpiękniejszych, ale też najniebezpieczniejszych dróg w Polsce. Jak sama nazwa wskazuje, jest bardzo kręta, w wielu miejscach wąska i prowadzi na skraju przepaści. 

Zobacz także: Atrakcje Pienińskiego Parku Narodowego

Góry Stołowe – szlaki i najwyższe szczyty 

W Górach Stołowych wyznaczono 11 szlaków turystycznych, których przejście zajmuje od pół godziny nawet do aż do blisko 8 godzin. Większość z nich prowadzi na szczyty Gór Stołowych, z których najwyższy jest Szczeliniec Wielki liczący 919 m n.p.m. Tylko o 4 metry niższy jest Skalnik, a trzecie miejsce ze względu na wysokość zajmuje Narożnik (849 m n.p.m.).

Miłośnicy historii również znajdą ciekawe miejsca w Parku Gór Stołowych. Jednym z najstarszych zabytków są ruiny zamku Homle pochodzące z XIII w. Interesujące są także kościoły w Radkowie i Lewinie, które mają jeszcze charakter gotycki. Niezwykle ciekawe i charakterystyczne dla okolic Gór Stołowych są kamienne krzyże pokutne, które zgodnie z obowiązującym prawem w latach 1301 – 1500 skazany morderca musiał postawić na miejscu zbrodni.

Polecane artykuły
AktualnościEkologia

Ślad węglowy – co to jest i dlaczego powinien być coraz mniejszy?

Każdy z nas zostawia ślad węglowy. Jedni większy, inni mniejszy. Każdy…
BiologiaCiekawostkiEkologia

Jak wilki z Yellowstone uratowały Park? Niesamowite doświadczenie [WIDEO]

Park Yellowstone to najstarszy na świecie park narodowy. Założony został w…
AktualnościEkologiaGeografiaHobby i pasje

Świętokrzyski Park Narodowy – piękna górska przyroda i inne atrakcje

Świętokrzyski Park Narodowy o powierzchni 7 626 ha został założony w…