CiekawostkiWiedzieć więcej

Co to jest mapa myśli i dlaczego warto z niej korzystać?

Mapy myśli to coraz popularniejszy sposób tworzenia notatek. Niektórzy wykorzystują je do powtórek, inni w ten sposób od razu notują to, czego przed chwilą się dowiedzieli. Ten sposób ułatwia uporządkowanie wiedzy i wskazanie kluczowych zagadnień w danym temacie. 

Tworzenie map myśli przydaje się w bardzo różnych sytuacjach. Pomoże ci nie tylko uporządkować wiedzę, lecz także poprawić sprawne przechodzenie od jednego wątku do kolejnego.  Mapy myśli ułatwiają skuteczną naukę.

Mapa myśli – przykład nowoczesnej notatki 

Przykłady map myśli pozwalają szybko zorientować się, że to forma wizualnego i przestrzennego zapisu informacji, zupełnie innego niż tradycyjne notatki polegające na szczegółowym zapisywaniu informacji związanych  z danym tematem. Przykładowa mapa myśli cechuje się przede wszystkim:

  • promienistą strukturą,
  • kręgami zorientowanymi wokół centralnego hasła, słowa kluczowego, 
  • skrótowością, hasłowością zamiast ciągłej narracji, 
  • odtworzeniem ciągu skojarzeniowego.  

Mapa myśli – jak zrobić dobry układ mapy?

Nauka z mapą myśli może okazać się znacznie bardziej efektywna niż tradycyjny sposób wykonywania notatek. Istnieją oczywiście gotowe mapy myśli, ale zdecydowanie lepiej robić własne. Tworzenie map myśli nie jest trudne:

  • zacznij od głównego tematu (I), 
  • wyprowadź od tego hasła główne kręgi tematów i problemów (II), 
  • każdy z takich kręgów możesz obudować kolejnymi hasłami związanymi już szczegółowo z tym konkretnym aspektem, do momentu, kiedy poczujesz, że temat został wyczerpany; wtedy przechodzisz do kolejnego kręgu,
  • jeśli masz poczucie, że hasła w II kręgu wymagają rozbudowania, możesz wyprowadzić kolejny ciąg skojarzeń związany z jeszcze bardziej szczegółowym problemem (III).
  • mapę możesz rozbudowywać tak bardzo, jak tylko uznasz to za potrzebne, pamiętaj jednak, że ważne, aby zachowała ona przejrzystość.

 Nie musisz jej rysować, w sieci znajdziesz programy do tworzenia map myśli, takie jak: Coggle, Mindly, MindMup Scapple. 

Co daje tworzenie map myśli?

Mapy myśli ułatwiają powtórki, odzwierciedlają ciąg skojarzeń, pozwalają uporządkować dany temat i związane z nim zagadnienia. Szybki rzut oka i już wiesz, co wiąże się z danym problemem.

Fot. Adobe Stock