CiekawostkiScan for FunWiedzieć więcej

Jak się skutecznie uczyć bez wysiłku – sprawdzone metody

Proste metody nauki, do wdrożenia od zaraz

Każdy uczeń, student, a nawet dorosły marzy o tym, aby uczyć się bez wysiłku, ale jednocześnie trwale zapamiętywać kolejne informacje. Paradoksalnie, do efektywnej nauki wcale nie trzeba specjalnych narzędzi. Wystarczy dobry plan i konsekwencja w jego wprowadzaniu.

Nauka bez wysiłku to nie to samo, co nauka bez zaangażowania. Eksperci udowadniają jednak, że można się uczyć w sposób przyjemny i efektywny.

Ucz się tego, co lubisz i zaplanuj naukę

Zaangażowanie w naukę to klucz do sukcesu. Jeśli zamienisz słowo „muszę” na „chcę”, zmienić się może bardzo wiele. Badania pokazują, że o wiele efektywniej uczymy się tego, do czego podchodzimy z zainteresowaniem. A co jeśli nie lubisz np. chemii? Zastanów się, czy w ogóle do niczego nie jest ci ona potrzebna. Pomyśl, jak wiele mogą ci dać już same podstawy. Większość energii możesz oczywiście ulokować w innym przedmiocie.
Zaangażowanie to jeszcze nie wszystko. Potrzebne są też kontrola, codzienna praca i postępowanie krok po kroku. Tutaj z pomocą przyjdzie ci kalendarz lub aplikacja na smartfon, w której możesz zaplanować bloki nauki poświęcone danemu tematowi. Ciekawym rozwiązaniem są także aplikacje odmierzające czas, kiedy powinieneś pracować w skupieniu i sygnalizujące konieczność zrobienia sobie przerwy. Między krótkimi blokami wystarczy 5 minut, między dłuższymi – pół godziny, kiedy możesz np. pójść na spacer.

Wizualizuj naukę

Mapy myśli to jedna ze skuteczniejszych metod nauczania. Pozwala ci zwizualizować to, czego się dowiedziałeś. Po czasie, kiedy będziesz powtarzał materiał, stanie się znacznie lepszym źródłem wiedzy niż tradycyjne notatki. W wyrysowanej mapie myśli nie wszystkie elementy musisz mieć już opanowane. Pamiętaj, że nie wszystko musisz zrozumieć od razu. Daj sobie czas, aby poszczególne elementy układanki ułożyły się w głowie. Ważne jednak, abyś wiedział, czego jeszcze nie opanowałeś. Nauka od ogółu do szczegółu to kolejny z wartych wykorzystania sposobów przyswajania wiedzy. Nie wkuwaj definicji na pamięć, spróbuj zrozumieć ogólną zasadę rządzącą tematem, którego się uczysz. Dopiero w tę ogólną ramę stopniowo wprowadź szczegóły. Dobrym sposobem jest też opowiedzenie lub wytłumaczenie innej osobie tego, czego się nauczysz. Zaangażowanie przynosi lepsze efekty niż bierna nauka. Spróbuj, a zobaczysz, jakie to proste.

Zobacz także:  Na czym polega nauka szybkiego czytania

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Jaka jest różnica?
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…