Relacje społeczne

Dziennik i pamiętnik a samorozwój. Dlaczego warto notować?

Prowadzenie dziennika i pamiętnika pozwala utrwalać regularnie codzienne obserwacje, analizy, własne spostrzeżenia. Tego typu zapiski pozwalają nam śledzić własny rozwój, a jednocześnie z czasem coraz lepiej rozumieć własne zachowania. 

Dziennik może posłużyć ci do autoanalizy, jak i śledzenia postępów w nabywaniu konkretnej umiejętności.  

Analizować czy planować?

Autoterapia, samorozwój to wyzwania, które wymagają od nas nie tylko zaangażowania, ale także odpowiedniej regularności, a przy tym obserwacji własnych zachowań, analizy postępów. W ferworze codziennych obowiązków nie jest to łatwe. Dziennik lub pamiętnik są więc dobrym wsparciem. W kolejnych wpisach możesz planować kolejne etapy swojego rozwoju, a potem obserwować ich realizację. Możesz także analizować swoje zachowania, uważniej się im przyglądać, zapisywać uwagi, które pomagają walczyć np. z jakimś lękiem i stopniowo go przezwyciężać. Nie ma jednej zasady prowadzenia tego typu zapisków, mogą mieć one formę:

  • ciągłej narracji, 
  • krótkich uwag, notatek z autoobserwacji, 
  • planów i śledzenia sposobu, w jaki wykonujemy zadanie, 
  • map myśli. 

Dziennik czy pamiętnik?

Dziennik od pamiętnika różni się przede wszystkim częstotliwością zapisów. Notatki w dzienniku pojawiają się codziennie lub prawie codziennie. W pamiętniku – rzadziej, wtedy, kiedy masz taką potrzebę. W kontekście samorozwoju dziennik jest więc lepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwala ci z większą częstotliwością śledzić samego lub samą siebie. Z drugiej jednak strony – pamiętnik ma często bardziej emocjonalny charakter, skłania do głębszej refleksji, zapisy w nim są bardziej osobiste. Wiele zależy więc od tego, do czego mają ci posłużyć zapiski.

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?