Relacje społeczne

Autoterapia – pokonaj problemy, stres i lęki

Autoterapia to sposób na ustawienie swojego życia na nowo. Nie chodzi jednak tutaj o to, że masz przeprowadzać rewolucję w swoim postrzeganiu świata, ale krok po kroku lepiej rozumieć, dlaczego widzisz go tak, a nie inaczej. Jeśli widzisz, że pewne nawyki ci nie służą – możesz zacząć pracę nad ich zmianą. 

Autoterapia psychologiczna prowadzona jest przez specjalistę i czasami takie wsparcie jest niezbędne. Na początku jednak można zacząć od samodzielnej obserwacji własnych zachowań, przemyśleń, uczuć i emocji.  

Autoterapia dla każdego

Autoterapia nerwicy brzmi bardzo poważnie, podobnie zresztą jak autoterapia poznawczo-behawioralna. Mowa tutaj o profesjonalnym wsparciu terapeutyczno-psychologicznym, jakie oferują specjaliści. Czasami ich pomoc jest niezbędna. Autoterapię możesz jednak zacząć samodzielnie. To sztuka obserwacji własnych zachowań, reakcji na konkretne sytuacje, analiza tego, co wywołuje w nas strach, lęki, co nas złości, dekoncentruje. To uważne przyglądanie się samemu sobie. Oczywiście specjalista może pokazać ci zaawansowane metody i techniki terapii i autoterapii stresu, na początek możesz zacząć jednak od bardzo prostych czynności. 

Autoterapia – ćwiczenia, od których warto zacząć

W Polsce pojawiają się coraz to nowe metody autoterapii, np. metodą IFS, która opiera się na zaprowadzeniu harmonii między różnymi częściami naszego umysłu. Na początek warto jednak zrozumieć, jak działamy:

  • uważnie obserwuj swoje zachowania, zastanów się nad tym, kiedy się boisz, odczuwasz lęk, 
  • spróbuj zastanowić się nad tym, co prowokuje twoje lęki, stres, 
  • odkryj źródła negatywnego myślenia: kiedy zaczyna pojawiać się u ciebie: „nie mogę”, „nie dam rady” itd.

Kiedy już znajdziesz choć kilka punktów zaczepienia w takiej autoterapii, spróbuj coś z nimi zrobić. Nie chodzi o rewolucję, ale o małe, cierpliwe zmiany. Zamiast „nie zdam tej klasówki” powiedz sobie „spróbuję ją zdać”, a jeszcze lepiej „jestem przygotowany/a, ta kartkówka to nie problem”. Staraj się wyłapywać negatywne myśli i zastępować je pozytywnymi komunikatami skierowanymi do siebie. Nazywaj uczucia, analizuj, co je wywołuje. Staraj się unikać sytuacji, w których czujesz się źle. Szukaj źródeł pozytywnych doznań, dobrej energii. To małe kroki, które mogą przynieść wielką zmianę.

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…