Relacje społeczne

Autoterapia – pokonaj problemy, stres i lęki

Autoterapia to sposób na ustawienie swojego życia na nowo. Nie chodzi jednak tutaj o to, że masz przeprowadzać rewolucję w swoim postrzeganiu świata, ale krok po kroku lepiej rozumieć, dlaczego widzisz go tak, a nie inaczej. Jeśli widzisz, że pewne nawyki ci nie służą – możesz zacząć pracę nad ich zmianą. 

Autoterapia psychologiczna prowadzona jest przez specjalistę i czasami takie wsparcie jest niezbędne. Na początku jednak można zacząć od samodzielnej obserwacji własnych zachowań, przemyśleń, uczuć i emocji.  

Autoterapia dla każdego

Autoterapia nerwicy brzmi bardzo poważnie, podobnie zresztą jak autoterapia poznawczo-behawioralna. Mowa tutaj o profesjonalnym wsparciu terapeutyczno-psychologicznym, jakie oferują specjaliści. Czasami ich pomoc jest niezbędna. Autoterapię możesz jednak zacząć samodzielnie. To sztuka obserwacji własnych zachowań, reakcji na konkretne sytuacje, analiza tego, co wywołuje w nas strach, lęki, co nas złości, dekoncentruje. To uważne przyglądanie się samemu sobie. Oczywiście specjalista może pokazać ci zaawansowane metody i techniki terapii i autoterapii stresu, na początek możesz zacząć jednak od bardzo prostych czynności. 

Autoterapia – ćwiczenia, od których warto zacząć

W Polsce pojawiają się coraz to nowe metody autoterapii, np. metodą IFS, która opiera się na zaprowadzeniu harmonii między różnymi częściami naszego umysłu. Na początek warto jednak zrozumieć, jak działamy:

  • uważnie obserwuj swoje zachowania, zastanów się nad tym, kiedy się boisz, odczuwasz lęk, 
  • spróbuj zastanowić się nad tym, co prowokuje twoje lęki, stres, 
  • odkryj źródła negatywnego myślenia: kiedy zaczyna pojawiać się u ciebie: „nie mogę”, „nie dam rady” itd.

Kiedy już znajdziesz choć kilka punktów zaczepienia w takiej autoterapii, spróbuj coś z nimi zrobić. Nie chodzi o rewolucję, ale o małe, cierpliwe zmiany. Zamiast „nie zdam tej klasówki” powiedz sobie „spróbuję ją zdać”, a jeszcze lepiej „jestem przygotowany/a, ta kartkówka to nie problem”. Staraj się wyłapywać negatywne myśli i zastępować je pozytywnymi komunikatami skierowanymi do siebie. Nazywaj uczucia, analizuj, co je wywołuje. Staraj się unikać sytuacji, w których czujesz się źle. Szukaj źródeł pozytywnych doznań, dobrej energii. To małe kroki, które mogą przynieść wielką zmianę.

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?