Historia

Co to jest sukcesja tronu? Linia sukcesji do brytyjskiego tronu

Linia sukcesyjna do tronu brytyjskiego oparta jest na niezwykle starych przepisach pochodzących z przełomu XVII i XVIII wieku.

Pierwszy z tych dokumentów to Bill of Rights, czyli księga praw pochodząca z 1689 roku, która uzupełniona została w 1701 roku dokumentem  Act of Settlement (czyli Ustawa o następstwie tronu). Przez kolejnych 300 lat na ich podstawie określano linię sukcesyjną do brytyjskiego tronu. Dopiero w 2013 roku dokument  Succession to the Crown Act wprowadził niezwykle istotne zmiany.

Dokumenty określające sukcesję do brytyjskiego tronu

Act of Settlement z 1701 roku określał trzy najważniejsze zasady sukcesji do tronu brytyjskiego:

 • dziedziczyć tron mogą jedynie potomkowie księżniczki Palatynatu Reńskiego Zofii, wnuczki króla Jakuba I;
 • tron dziedziczy najstarszy syn lub potomek w linii prostej, ale pierwszeństwo mają mężczyźni;
 • poślubienie katolika lub zmiana wyznania na nieanglikańskie odsuwa od dziedziczenia.

Dopiero po ponad 300. latach Succession to the Crown Act wprowadził od 2013 r. niezwykle istotne zmiany w określaniu sukcesji do tronu brytyjskiego:

 • zniesiono pierwszeństwo mężczyzn w dziedziczeniu, dzięki czemu np. starsza córka w sukcesji wyprzedza młodszego syna, ale dotyczy to osób urodzonych po 28 października 2011 r.;
 • poślubienie katolika nie odsuwa od dziedziczenia, jednak następca tronu musi pozostać w kościele anglikańskim.

Sukcesja do tronu brytyjskiego

Linia sukcesji do brytyjskiego tronu jest ściśle określona. A kto jest w pierwszej dziesiątce w linii sukcesji do tronu?

 1. Pierwszy na liście do objęcia tronu po Karolu III królu Wielkiej Brytanii jest jego syn książę William (Wilhelm książę Walii).
 2. Kolejny w linii sukcesyjnej do tronu brytyjskiego jest książę Jerzy, starszy syn księcia Williama i księżnej Kate, który ma obecnie 9 lat.
 3. Trzecie miejsce w linii sukcesyjnej zajmuje siostra Jerzego 7. letnia Charlotte.
 4. Kolejne miejsce zajmuje trzecie dziecko Williama i Kate, syn Ludwik, który przyszedł na świat w 2018 roku.
 5. Dopiero na piątym miejscu w linii sukcesyjnej do tronu brytyjskiego znajduje się młodszy brat Williama książę Harry (książę Sussexu). 
 6. Szósty w kolejce do brytyjskiego tronu jest Archie Mountbatten-Windsor – starszy syn księcia Harry’ego i księżnej Meghan, urodzony w 2019 roku (od śmierci królowej Elżbiety II zyskał tytuł książęcy jako wnuk króla).
 7. Siódme miejsce w linii sukcesyjnej zajmuje Lilibet Mountbatten-Windsor – córka księcia Harry’ego i księżnej Meghan, urodzona w 2021 r. Ona również zyskała tytuł księżniczki jako wnuczka króla.
 8. Kolejne, ósme miejsce zajmuje Andrzej, książę Yorku – drugi syn, a trzecie dziecko królowej Elżbiety II i księcia Filipa, urodzony w 1960 roku.
 9. Dziewiąta w linii sukcesyjnej jest księżniczka Beatrycze, Pani Edoardo Mapelli-Mozzi – córka księcia Andrzeja i Sary, księżnej Yorku, urodzona w 1988 r.
 10. Dziesiąte miejsce zajmuje Sienna Mapelli Mozzi – córka księżniczki Beatrycze i jej męża Edoardo Mapelli Mozzi, urodzona w 2021 roku.

Zobacz także: Królewska rodzina: dzieci, wnuki i prawnuki królowej Elżbiety II

Polacy w sukcesji do tronu brytyjskiego 

Po śmierci księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II polski szlachcic Maciej Radziwiłł w 2019 roku przeanalizował linię sukcesji do brytyjskiego tronu i okazało się, że teoretycznie na brytyjskim tronie może zasiąść… Polak. 

Oczywiście jest to tylko teoria, ponieważ w rejestrze zawierającym nazwiska 10 tysięcy osób w linii sukcesyjnej do tronu brytyjskiego Polacy pojawiają się w połowie piątego tysiąca. A są to m.in. potomkowie Luizy, pruskiej księżniczki z rodu Hohenzollernów, która w końcu XVIII wieku wyszła za mąż za Antoniego Radziwiłła, polityka i kompozytora. Trudno więc liczyć, że faktycznie kiedykolwiek Polak zasiądzie na tronie Wielkiej Brytanii.

Polecane artykuły
Historia

Królewska rodzina: dzieci, wnuki i prawnuki królowej Elżbiety II i księcia Filipa

8 września 2022 roku, po wieloletnim panowaniu zmarła królowa Wielkiej Brytanii…
AktualnościHistoria

Królowa Elżbieta II i jej panowanie. Praktycznie najdłuższa monarchia świata

6 lutego 1952 roku na tron Wielkiej Brytanii wstąpiła córka króla…
HistoriaWiedzieć więcej

Co to są reparacje wojenne. Historia reparacji dla Polski po II wojnie światowej

Odszkodowania wojenne istniały właściwie od początku cywilizacji. Dzięki nim napadnięta społeczność…