Historia

Królewska rodzina: dzieci, wnuki i prawnuki królowej Elżbiety II i księcia Filipa

8 września 2022 roku, po wieloletnim panowaniu zmarła królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II. Następcą tronu został jej syn książę Karol. A czy wiesz, ile jeszcze dzieci miała królowa Elżbieta II?

Imiona dzieci królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta przyszła na świat w 1926 roku, a od 1952 roku (przez kolejne 70 lat) zasiadała na tronie Wielkiej Brytanii. Pięć lat wcześniej wyszła za mąż za księcia Filipa. W momencie koronacji była już matką dwójki dzieci. W 1948 roku na świat przyszedł książę Karol, a dwa lata później, w 1950 r. księżniczka Anna. Królowa miała jeszcze dwóch synów: Andrzeja urodzonego w 1960 roku i cztery lata młodszego od niego Edwarda.

Karol książę Walii, król Karol III

Kiedy 14 listopada 1948 roku na świat przyszedł książę Karol, otrzymał tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia z Edynburga. Był też drugim w kolejce do dziedziczenia brytyjskiego tronu. W 1952 roku po śmierci króla Jerzego VI stał się w wieku zaledwie 4 lat następcą tronu. Aby został królem Wielkiej Brytanii, musiało upłynąć kolejne 70 lat. Kiedy skończył 10 lat, otrzymał tytuły księcia Walii i hrabiego Chester i do objęcia tronu królewskiego znany był jako Karol książę Walii. Obejmując tron przyjął imię Karol III.

Karol w 1981 roku pojął za żonę lady Dianę Spencer. Małżeństwo nie było szczęśliwe i zakończyło się rozwodem w 1996 roku. W 2005 roku książę Walii Karol ponownie ożenił się, a jego wybranką została Camilla Parker Bowles, która po śmierci Elżbiety II nosi tytuł Jej Królewskiej Mości Królowej Małżonki Zjednoczonego Królestwa.

Młodsze rodzeństwo Karola księcia Walii

Królowa Elżbieta 2 miała jeszcze trójkę dzieci.

 • W 1950 roku urodziła się jedyna córka królowej Elżbiety II angielska księżniczka Anna, która nosi tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Edynburga. W 1987 roku otrzymała tytuł Księżniczki Królewskiej przynależny najstarszej córce brytyjskiego monarchy. 
 • Książę Andrzej syn królowej Elżbiety II urodził się w 1960 roku i od tego dnia nosi tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia Andrzeja, a w 1986 roku otrzymał tytuł księcia Yorku.  
 • W 1964 roku urodził się Edward, który jest najmłodszym dzieckiem Elżbiety II. Otrzymał tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia Edwarda. W kolejnych latach został jeszcze hrabią Wesseksu oraz hrabią Forfar

Wnuki i prawnuki królowej Elżbiety II 

Królowa Elżbieta II miała ośmioro wnuków i dwanaścioro prawnuków.

Król Karol III ma dwóch synów:

 • Wilhelm książę Walii (ur. 1982 r.) obecnie jest następcą brytyjskiego tronu. Jego żoną jest Catherine – księżną Cambridge i  Kornwalii. Mają troje dzieci: Księcia Jerzego (drugi w kolejce), Księżniczkę Charlotte (trzecia) i Księcia Ludwika (czwarty).
 • Książę Sussexu Henryk (ur. 1984 r.) jest piątą osobą w linii sukcesyjnej do królewskiego tronu. Jego żoną jest księżna Sussex (Meghan Markle). Mają dwoje dzieci: Archiego i Lilibet.

Księżniczka Anna jest żoną wiceadmirała Timothy’ego Laurence’a. Ze swoim pierwszym mężem, kapitanem Markiem Phillipsem ma dwójkę dzieci:

 • Peter Philips (ur. 1977 r.) zgodnie z życzeniem rodziców nie nosi tytułów szlacheckich. Wraz ze swoją byłą już żoną Autumn Philips mają dwie córki — Savannah Philips i Islę Elizabeth Phillips. Savannah jest najstarszą prawnuczką królowej Elżbiety.
 • Zara Philips (ur. 1981 r.) również nie nosi tytułów szlacheckich. Zara i jej mąż Mike Tindal mają dwie córki i syna. Są nimi Mia Grace, Lena Elisabeth i Lucas Philip.

Książę Andrzej drugi syn Elżbiety II ze swoją byłą żoną, księżną Yorku (Sarah Ferguson) ma dwie córki:

 • Beatrycze (ur. 1988 r.), która do 2020 roku była księżniczką Yorku. Beatrycze i jej mąż Edoardo Mapelli Mozzi ogłosili narodziny córki – to Sienna Elizabeth.
 • Eugenia (ur. 1990 r.) od dziecka nosi tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Yorku. Eugenia i jej mąż – Jack Brooksbank mają jednego syna – Augusta.

Książę Edward, najmłodsze dziecko królowej Elżbiety II również ma dwójkę dzieci:

 • Lady Ludwika Windsor urodziła się w 2003 roku;
 • Jakub wicehrabia Severn przyszedł na świat w 2007 roku.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Historia

Co to jest sukcesja tronu? Linia sukcesji do brytyjskiego tronu

Linia sukcesyjna do tronu brytyjskiego oparta jest na niezwykle starych przepisach…
AktualnościHistoria

Królowa Elżbieta II i jej panowanie. Praktycznie najdłuższa monarchia świata

6 lutego 1952 roku na tron Wielkiej Brytanii wstąpiła córka króla…
HistoriaWiedzieć więcej

Co to są reparacje wojenne. Historia reparacji dla Polski po II wojnie światowej

Odszkodowania wojenne istniały właściwie od początku cywilizacji. Dzięki nim napadnięta społeczność…