Historia

Królewska rodzina: dzieci, wnuki i prawnuki królowej Elżbiety II i księcia Filipa

8 września 2022 roku, po wieloletnim panowaniu zmarła królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II. Następcą tronu został jej syn książę Karol. A czy wiesz, ile jeszcze dzieci miała królowa Elżbieta II?

Imiona dzieci królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta przyszła na świat w 1926 roku, a od 1952 roku (przez kolejne 70 lat) zasiadała na tronie Wielkiej Brytanii. Pięć lat wcześniej wyszła za mąż za księcia Filipa. W momencie koronacji była już matką dwójki dzieci. W 1948 roku na świat przyszedł książę Karol, a dwa lata później, w 1950 r. księżniczka Anna. Królowa miała jeszcze dwóch synów: Andrzeja urodzonego w 1960 roku i cztery lata młodszego od niego Edwarda.

Karol książę Walii, król Karol III

Kiedy 14 listopada 1948 roku na świat przyszedł książę Karol, otrzymał tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia z Edynburga. Był też drugim w kolejce do dziedziczenia brytyjskiego tronu. W 1952 roku po śmierci króla Jerzego VI stał się w wieku zaledwie 4 lat następcą tronu. Aby został królem Wielkiej Brytanii, musiało upłynąć kolejne 70 lat. Kiedy skończył 10 lat, otrzymał tytuły księcia Walii i hrabiego Chester i do objęcia tronu królewskiego znany był jako Karol książę Walii. Obejmując tron przyjął imię Karol III.

Karol w 1981 roku pojął za żonę lady Dianę Spencer. Małżeństwo nie było szczęśliwe i zakończyło się rozwodem w 1996 roku. W 2005 roku książę Walii Karol ponownie ożenił się, a jego wybranką została Camilla Parker Bowles, która po śmierci Elżbiety II nosi tytuł Jej Królewskiej Mości Królowej Małżonki Zjednoczonego Królestwa.

Młodsze rodzeństwo Karola księcia Walii

Królowa Elżbieta 2 miała jeszcze trójkę dzieci.

 • W 1950 roku urodziła się jedyna córka królowej Elżbiety II angielska księżniczka Anna, która nosi tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Edynburga. W 1987 roku otrzymała tytuł Księżniczki Królewskiej przynależny najstarszej córce brytyjskiego monarchy. 
 • Książę Andrzej syn królowej Elżbiety II urodził się w 1960 roku i od tego dnia nosi tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia Andrzeja, a w 1986 roku otrzymał tytuł księcia Yorku.  
 • W 1964 roku urodził się Edward, który jest najmłodszym dzieckiem Elżbiety II. Otrzymał tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia Edwarda. W kolejnych latach został jeszcze hrabią Wesseksu oraz hrabią Forfar

Wnuki i prawnuki królowej Elżbiety II 

Królowa Elżbieta II miała ośmioro wnuków i dwanaścioro prawnuków.

Król Karol III ma dwóch synów:

 • Wilhelm książę Walii (ur. 1982 r.) obecnie jest następcą brytyjskiego tronu. Jego żoną jest Catherine – księżną Cambridge i  Kornwalii. Mają troje dzieci: Księcia Jerzego (drugi w kolejce), Księżniczkę Charlotte (trzecia) i Księcia Ludwika (czwarty).
 • Książę Sussexu Henryk (ur. 1984 r.) jest piątą osobą w linii sukcesyjnej do królewskiego tronu. Jego żoną jest księżna Sussex (Meghan Markle). Mają dwoje dzieci: Archiego i Lilibet.

Księżniczka Anna jest żoną wiceadmirała Timothy’ego Laurence’a. Ze swoim pierwszym mężem, kapitanem Markiem Phillipsem ma dwójkę dzieci:

 • Peter Philips (ur. 1977 r.) zgodnie z życzeniem rodziców nie nosi tytułów szlacheckich. Wraz ze swoją byłą już żoną Autumn Philips mają dwie córki — Savannah Philips i Islę Elizabeth Phillips. Savannah jest najstarszą prawnuczką królowej Elżbiety.
 • Zara Philips (ur. 1981 r.) również nie nosi tytułów szlacheckich. Zara i jej mąż Mike Tindal mają dwie córki i syna. Są nimi Mia Grace, Lena Elisabeth i Lucas Philip.

Książę Andrzej drugi syn Elżbiety II ze swoją byłą żoną, księżną Yorku (Sarah Ferguson) ma dwie córki:

 • Beatrycze (ur. 1988 r.), która do 2020 roku była księżniczką Yorku. Beatrycze i jej mąż Edoardo Mapelli Mozzi ogłosili narodziny córki – to Sienna Elizabeth.
 • Eugenia (ur. 1990 r.) od dziecka nosi tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Yorku. Eugenia i jej mąż – Jack Brooksbank mają jednego syna – Augusta.

Książę Edward, najmłodsze dziecko królowej Elżbiety II również ma dwójkę dzieci:

 • Lady Ludwika Windsor urodziła się w 2003 roku;
 • Jakub wicehrabia Severn przyszedł na świat w 2007 roku.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…
AktualnościHistoriaKultura i sztuka

Kiedy są andrzejki i jaka jest historia święta?

Każdy z nas na pewno wie, co to są i kiedy…