AktualnościHistoria

Królowa Elżbieta II i jej panowanie. Praktycznie najdłuższa monarchia świata

6 lutego 1952 roku na tron Wielkiej Brytanii wstąpiła córka króla Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon. Przyjęła imię Elżbieta II. Jej panowanie trwało aż 70 lat

Królowa Elżbieta 2 zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat. Od 2015 roku stała się najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii, a rok później najdłużej panującą głową państwa spośród aktualnie sprawujących ten urząd. W całej historii Elżbieta II była drugim władcą, który najdłużej sprawował rząd, zaraz po Ludwiku XIV. Warto jednak pamiętać, że samodzielne rządy sprawował on przez 54 lata, co czyni z królowej Elżbiety II władcę, który najdłużej sprawował samodzielne rządy, dokładanie przez 70 lat i 214 dni. 

Mąż i dzieci królowej Elżbiety II 

Przyszła królowa Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie jako Elizabeth Alexandra Mary. Była córką króla Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon. Kiedy miała osiem lat, poznała księcia Filipa, który był od niej o pięć lat starszy. Po kilku latach znajomości w 1946 roku Filip oświadczył się Elżbiecie. Mimo początkowego sprzeciwu ojca, króla Jerzego VI, Elżbieta postawiła na swoim i w 1947 roku mężem przyszłej królowej został książę Filip. Ich małżeństwo trwało aż 73 lata – do śmierci księcia Filipa w 2021 roku, który miał wtedy 99 lat.

Królowa Elżbieta II ze swoim mężem doczekała się czwórki dzieci:

  • w 1948 roku urodził się książę Karol, który po śmierci matki został królem Wielkiej Brytanii;
  • księżniczka Anna przyszła na świat w 1950 roku;
  • Andrzej, który jest obecnie księciem Yorku, urodził się w 1960 roku;
  • Hrabia Wesseksu Edward urodził się w 1964 roku.

Elżbieta II – królowa Anglii 

Już od najmłodszych lat Elżbieta przygotowywana była do roli przyszłej królowej. Dbano o jej edukację i poczucie obowiązku. W 1945 roku w wieku 19. lat wstąpiła do służby wojskowej, aby dać dobry przykład rodakom walczącym w czasie II wojny światowej. W bardzo młodym wieku, ze względu na chorobę swojego ojca, Elżbieta przejęła część jego obowiązków. Kiedy zmarł w 1952 roku, wracająca do Londynu z podróży do Kenii Elżbieta była już faktycznie królową.

Królowa Elżbieta II władała nie tylko Wielką Brytanią, ale również wieloma państwami. Ich liczba zmieniała się w trakcie jej panowania, a państwa, które uznawały ją za głowę państwa, było aż 33. Do największych z nich należą Australia, Nowa Zelandia i Kanada. Poza tym była głową 23 terytoriów zależnych od tych państw. 

Stabilne rządy królowej Elżbiety II

Będąc królową, zawsze dbała o dobry wizerunek dworu, za co była szanowana nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i na całym świecie. Królowa Elżbieta II skutecznie unikała skandali. Uważała na wypowiadane słowa, nie popełniała gaf, a dobro Korony zawsze przedkładała nad swoje. W trakcie panowania w sprawach wewnętrznych potrafiła zachować neutralność i ponad polityczność, bez względu na to, z jakiej partii pochodził aktualny premier (a za jej panowania było ich piętnastu).

6 lutego 2022 roku królowa Elżbiet Ii obchodziła platynowy jubileusz swoich rządów, czyli 70. rocznicę wstąpienia na tron Wielkiej Brytanii.

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczne

31 Finał WOŚP. Jak zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

WOŚP to jedna z najbardziej znanych organizacji niosących pomoc potrzebującym. Jej…
HistoriaNauki ścisłe

Gwiazdozbiory. Nazwy gwiazd i ich konstelacji na niebie

Niebo  widoczne nad Ziemią jest dość dokładnie poznane i opisane dzięki…
CiekawostkiHistoriaWiedzieć więcej

Czym są gwiazdozbiory na niebie i skąd pochodzą ich nazwy?

Konstelacja gwiazd i gwiazdozbiór to nazwy, które można stosować zamiennie. Opisują…