AktualnościHistoria

Królowa Elżbieta II i jej panowanie. Praktycznie najdłuższa monarchia świata

6 lutego 1952 roku na tron Wielkiej Brytanii wstąpiła córka króla Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon. Przyjęła imię Elżbieta II. Jej panowanie trwało aż 70 lat

Królowa Elżbieta 2 zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat. Od 2015 roku stała się najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii, a rok później najdłużej panującą głową państwa spośród aktualnie sprawujących ten urząd. W całej historii Elżbieta II była drugim władcą, który najdłużej sprawował rząd, zaraz po Ludwiku XIV. Warto jednak pamiętać, że samodzielne rządy sprawował on przez 54 lata, co czyni z królowej Elżbiety II władcę, który najdłużej sprawował samodzielne rządy, dokładanie przez 70 lat i 214 dni. 

Mąż i dzieci królowej Elżbiety II 

Przyszła królowa Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie jako Elizabeth Alexandra Mary. Była córką króla Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon. Kiedy miała osiem lat, poznała księcia Filipa, który był od niej o pięć lat starszy. Po kilku latach znajomości w 1946 roku Filip oświadczył się Elżbiecie. Mimo początkowego sprzeciwu ojca, króla Jerzego VI, Elżbieta postawiła na swoim i w 1947 roku mężem przyszłej królowej został książę Filip. Ich małżeństwo trwało aż 73 lata – do śmierci księcia Filipa w 2021 roku, który miał wtedy 99 lat.

Królowa Elżbieta II ze swoim mężem doczekała się czwórki dzieci:

  • w 1948 roku urodził się książę Karol, który po śmierci matki został królem Wielkiej Brytanii;
  • księżniczka Anna przyszła na świat w 1950 roku;
  • Andrzej, który jest obecnie księciem Yorku, urodził się w 1960 roku;
  • Hrabia Wesseksu Edward urodził się w 1964 roku.

Elżbieta II – królowa Anglii 

Już od najmłodszych lat Elżbieta przygotowywana była do roli przyszłej królowej. Dbano o jej edukację i poczucie obowiązku. W 1945 roku w wieku 19. lat wstąpiła do służby wojskowej, aby dać dobry przykład rodakom walczącym w czasie II wojny światowej. W bardzo młodym wieku, ze względu na chorobę swojego ojca, Elżbieta przejęła część jego obowiązków. Kiedy zmarł w 1952 roku, wracająca do Londynu z podróży do Kenii Elżbieta była już faktycznie królową.

Królowa Elżbieta II władała nie tylko Wielką Brytanią, ale również wieloma państwami. Ich liczba zmieniała się w trakcie jej panowania, a państwa, które uznawały ją za głowę państwa, było aż 33. Do największych z nich należą Australia, Nowa Zelandia i Kanada. Poza tym była głową 23 terytoriów zależnych od tych państw. 

Stabilne rządy królowej Elżbiety II

Będąc królową, zawsze dbała o dobry wizerunek dworu, za co była szanowana nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i na całym świecie. Królowa Elżbieta II skutecznie unikała skandali. Uważała na wypowiadane słowa, nie popełniała gaf, a dobro Korony zawsze przedkładała nad swoje. W trakcie panowania w sprawach wewnętrznych potrafiła zachować neutralność i ponad polityczność, bez względu na to, z jakiej partii pochodził aktualny premier (a za jej panowania było ich piętnastu).

6 lutego 2022 roku królowa Elżbiet Ii obchodziła platynowy jubileusz swoich rządów, czyli 70. rocznicę wstąpienia na tron Wielkiej Brytanii.

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…