Relacje społeczne

Strach i lęk – emocje, które warto oswoić. Czym różni się strach od lęku?

Strach to naturalne uczucie. Jedno z najbardziej pierwotnych. Sygnalizuje nam, że musimy walczyć albo uciekać. Inaczej niż lęk, którego źródło czasem ciężko zidentyfikować.

Strach jest łatwiejszym przeciwnikiem do pokonania niż lęk.

Strach – definicja

Paniczny strach pojawia się w naszym życiu stosunkowo rzadko. Sam strach jednak nam towarzyszy i jest to zupełnie normalne. Jest to bowiem jedna z podstawowych cech pierwotnych człowieka. Strach wywołuje emocje, natomiast przede wszystkim informuje nas, że coś nam grozi. Jest więc sygnałem ostrzegawczym, który każe walczyć albo uciekać. Hormony strachu, czyli wydzielane przez organizm adrenalina, noradrenalina oraz kortyzol sprawiają, że odruchowo napinamy mięśnie, szybciej oddychamy, ciśnienie krwi szybuje do góry, rozszerzają się nie tylko źrenice, ale i płuca. Te klasyczne objawy strachu sygnalizują, że  całe nasze ciało jest „w gotowości”. Stan ten jest absolutnie normalny, wiąże się z konkretnym zagrożeniem, szybko jednak mija, w momencie gdy niebezpieczeństwo znika z horyzontu.  

Zobacz także: Rodzaje strachu. Czego najczęściej się boimy?

Lęk a strach

Znacznie gorszy jest dla nas lęk. Przerażenie, strach da się pokonać, oswoić. Strach wywołuje woda? Kiedy nauczysz się pływać, minie. Boisz się przed klasówką albo występem, to zupełnie normalne. Z reguły, kiedy zaczynasz działać – strach znika. Gorzej jest z lekiem, który często mylimy z przerażeniem i strachem. O ile hormon strachu, walki i ucieczki ma nas przygotować na konkretne niebezpieczeństwo, lęk to emocja towarzysząca sytuacjom wyobrażeniowym. Nie wywołują go realne zagrożenia, ale nasze nastawienie i oczekiwanie na negatywne doświadczenie. Na przykład: lęk wywołuje nowa grupa, co do której zakładamy, że kiepsko nasz przyjmie. Nie mamy żadnych podstaw, aby tak zakładać, a jednak… 

Jak przezwyciężyć uczucie strachu?

Chcesz zapanować nad strachem, ale nie umiesz? Psychologowie radzą – ze strachem najlepiej się skonfrontować. Można to zrobić na dwa sposoby. Jeśli boisz się osoby, która wydaje ci się groźna i niebezpieczna, poszukaj pomocy. Jeśli boisz się klasówki, po prostu zacznij pisać. Jeśli chcesz zapanować nad objawami strachu, możesz wykonać ćwiczenia oddechowe, różne formy aktywności fizycznej także mogą ci pomóc. Z lękiem wygrać jest trudniej. Warto jednak podjąć próbę konfrontacji z własnymi wyobrażeniami i zastanowić się, czy ten niepokój, który odczuwasz, ma jakiekolwiek uzasadnione podstawy.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak sobie radzić z doomscrollingiem? Ogranicz media!

Media społecznościowe potrafią być świetne i dają nam dużo radości, ale…