Relacje społeczne

Związki frazeologiczne i cytaty mówiące o strachu – co oznaczają?

Cytaty o strachu są dość dobrze znane. Mamy w polszczyźnie kilka ciekawych związków frazeologicznych o strachu, które wskazują na jego znaczenie w naszym życiu, towarzyszące mu reakcje, jak i wskazujące na to, że nie zawsze jest się czego bać. 

Blady strach padł na każdego z nas przynajmniej raz w życiu, tak samo jak poczucie, że jakaś sytuacja to były tak naprawdę strachy na Lachy. 

Strach ma wielkie oczy – co to znaczy?

Sformułowanie, że strach ma wielkie oczy z pozoru mógłby wskazywać na to, że kiedy się boimy, to nam się rozszerzają źrenice, co jest zresztą prawdą. Nie o tym mówi jednak ten związek frazeologiczny. Strach ma wielkie oczy to sformułowanie, które sygnalizuje, że pod wpływem strachu bardzo często wyolbrzymiamy niebezpieczeństwo, które oglądane z dystansu i na chłodno przestaje być już tak ogromne.  

Paniczny strach – związek frazeologiczny

Znaczenie związku frazeologicznego paniczny strach odsyła do mitologii greckiej i postaci bożka pasterzy i trzody Pana, który słynął z tego, że przerywał spokój nocny swoimi niepohamowanym krzykami. Paniczny strach oznacza więc uczucie niepohamowanych, trudnych do opanowania emocji i lęków. Podobne znaczenie ma zresztą blady strach, który wskazuje na potężny ładunek emocji. Dlaczego blady? Bo strach w ludowej wyobraźni przez bardzo długi czas łączony był z duchami. Takim zwrotom towarzyszą jeszcze określenia dygocze ze strachu czy umiera ze strachu, które wskazują na poziom przerażenia, który towarzyszy danej sytuacji.  

Strachy na Lachy 

Stach może jednak nie zawsze zadziałać i czasami się nie boimy, mimo że inni uważają, że będziemy. Taką sytuację określa się z pomocą sformułowania strachy na Lachy, które oznacza, że nie ma się czego bać. Dlaczego Lachy zapisujemy wielką literą? Ponieważ to określenie na pierwotny lud polski, który uznawany był za bardzo odważny.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak sobie radzić z doomscrollingiem? Ogranicz media!

Media społecznościowe potrafią być świetne i dają nam dużo radości, ale…