Język polski i literaturaRelacje społeczne

Wiedźma – znaczenie słowa kiedyś i dziś. Nie bój się być wiedźmą

Wiedźmy i czarownice nie cieszyły się dobrą sławą w dawnych wiekach. Wzbudzały strach i lęk. Dlaczego? Bo dysponowały wiedzą. Czy dzisiaj także mamy do czynienia z wiedźmami?

Wiedźma to ta, która wie. I to właśnie ta wiedza wzbudza strach u innych.

Znaczenie słowa „wiedźma”

Niejedną kobietę w dawnej Polsce określano mianem wiedźmy. Pierwotne znaczenie tego terminu może być dla nas nieoczywiste. Słowo „wiedźma” wywodzi się ze staroruskiego „wiedma” i oznacza: „ta, która wie”. Wiedza nie zawsze, jak widać, była określana jako coś pozytywnego. Wręcz przeciwnie – w średniowieczu i jeszcze długo później wiedzę u kobiet traktowano jako dar szatana, a to z kolei sprawiało, że wiedźmy i czarownice wywoływały strach, lęk, ale i pewną fascynację. Stąd być może wzięło się polowanie na czarownice.

Jak mężczyźni reagowali na wiedźmy i czarownice?

Wiedźmy i czarownice wywoływały niezdrową fascynację u mężczyzn (nie tylko zresztą u nich, u innych kobiet również) przede wszystkim ze względu na ich wiedzę. To właśnie kobieca mądrość wywoływała strach, lęk i niepokój (być może także obawę o obalenie męskiej dominacji). Mężczyźni próbowali je więc ośmieszyć, zastraszyć, niestety niejednokrotnie również je prześladowali. 

Jesteśmy wnuczkami czarownic

Współczesne kobiety, kiedy wyraźnie demonstrują swoją siłę, niezgodę na decydowanie za nie, często używają hasła „wnuczki czarownic” i odwołują się do całego anturażu wiedźmy. I bardzo słusznie. Wiedza, która ukryta jest w słowie „wiedźma”, to powód do domu. Dzisiaj nie tylko kobiety próbuje się zastraszać i wyśmiewać. Takiej opresji poddawani są wszyscy, który za dużo widzą, wiedzą i mówią o tym otwarcie. Mądrości jednak nie można się wstydzić. Kobiecej mądrości, zdolności do decydowania o samej sobie tym bardziej. Mądrość i wiedza bronią się same. To powód do ogromnej kobiecej dumy. Niepokorne, przenikliwe, uważne – takie są współczesne wiedźmy.

Zobacz także: Niewiasta, białogłowa – znaczenie i wydźwięk tych określeń

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…