Język polski i literaturaRelacje społeczne

Niewiasta, białogłowa – jakie znaczenie mają te określenia?

Niewiasta i białogłowa to jedne z ciekawszych określeń, którymi opisywano kobietę w dawnych wiekach. Ich znaczenie wcale nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się z pozoru wydawać.

Czy niewiasta i białogłowa oznaczają tę samą kobietę? Sprawdź!

Niewiasta – etymologia słowa

Niewiasty to określenie, które w polszczyźnie było kiedyś bardzo popularne. Słowo „niewiasta” dalej jest w naszym słowniku, choć korzystamy z niego znacznie rzadziej, raczej w roli archaizmu. Warto jednak wiedzieć, że „niewiasta” wywodzi się od prasłowiańskiego „nevěsta”, które pochodzi od czasownika „nevěsti” oznaczającego „nie wiedzieć, nie znać”. Stąd często próbuje się wyprowadzać etymologię słowa „niewiasta” z definicji tej, „która nic nie wie”. Warto jednak pamiętać, że ten brak wiedzy oznaczał dawniej raczej to, że młoda kobieta (wchodząca do rodziny jako narzeczona, młoda żona, synowa, bratowa) była nieznana innym członkom rodziny. Była więc raczej tajemnicza. Samo określenie „niewiasta” było pozytywne.

Białogłowa – kim była w dawnej Polsce?

Kolejną alternatywą dla współczesnego określenia kobiety (które co ciekawe w staropolszczyźnie niekoniecznie było określeniem pozytywnym) było słowo „białogłowa”.

  • Odsyłało ono do charakterystycznego nakrycia głowy, które nosiły młode mężatki.
  • Określenie to odnosiło się właśnie przede wszystkim do nich, z czasem zaś zaczęło funkcjonować jako synonim słowa „żona”.

Niewiasta i białogłowa a współczesna kobieta

Określenia takie jak „niewiasta” czy „białogłowa” zupełnie nie oddają dzisiejszego sposobu widzenia nowoczesnej kobiety. Niestety obydwa te słowa mają obecnie konotacje, które wskazują, że kobieta jest tajemnicza, ale niewiele wie o świecie, jest przede wszystkim ozdobą mężczyzny. Niewiele ma to wspólnego z aktualną rzeczywistością. Kobiety stanowią ponad połowę społeczeństwa i nie ma obecnie żadnego powodu, żeby ktoś za nie decydował. Niestety dalej w XXI wieku widać, jak silny jest dawny schemat myślenia o kobiecie jako słabej i wymagającej opieki, pokierowania jej losem. Z tym stereotypem trzeba raz na zawsze się pożegnać. Kobiety same także powinny dbać o swój wizerunek społeczny – brać własne życie w swoje ręce i w równym stopniu kreować rzeczywistość.

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…