Relacje społeczneZdrowie

Jak poprawić swoją pamięć? Praktyczne i proste wskazówki

Jak poprawić pamięć? Przede wszystkim o nią zadbać. Nie jest tak, że jedno z nas ma z założenia lepszą pamięć, a drugie – gorszą. Wiele zależy od tego, jak ją rozwijamy, czy o nią dbamy, jak troszczymy się o cały nasz organizm. 

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak poprawić pamięć farmakologicznie, upewnij się, że twoja dieta, sen i ruch wyglądają tak, jak powinny. Przy okazji pomyśl też o uporządkowaniu biurka.  

Jak poprawić pamięć i koncentrację? Sen, dieta i ruch

  • Dieta na pamięć i koncentrację? To nie żart – od tego, co znajdzie się na twoim talerzu zależy, jak efektywnie pracować będzie twój mózg. Sugerujemy zrezygnować ze słodyczy, fast foodów i napojów gazowanych, i zastąpić je dużą ilością wody mineralnej, zwiększoną dawką warzyw i owoców, orzechów i ryb. Kluczem są produkty zawierające kwasy omega-3 i omega-6, które produkują neuroprzekaźniki wchodzące w skład błony komórkowej mózgu. Spora dawka witamin oraz antyoksydantów z warzyw i owoców też nie zaszkodzi. Pomoże ci w tym talerz zdrowia.
  • Jeśli chcesz ćwiczyć pamięć długotrwałą i krótkotrwałą musisz się także wysypiać. Po 4 czy 5 godzinach snu twój mózg nie będzie pracował na pełnych obrotach. Tu dowiesz się, jakie znaczenie dla organizmu i mózgu mają drzemki i głęboki sen oraz poszczególne fazy snu.
  • Warto także zadbać o odpowiednią regenerację, czas na odpoczynek. Warto jednak, aby nie był to tylko „kanaping”. Ruch stymuluje budowę nowych połączeń neuronalnych w mózgu, warto więc pójść na rower albo półgodzinny jogging zamiast oglądać telewizję. 

Jak ćwiczyć pamięć? Łamigłówki, mapy myśli, gry i zabawy 

Sposobów na to, jak ćwiczyć pamięć i koncentrację jest naprawdę wiele. Przede wszystkim warto zadbać o stałą stymulację naszego mózgu. Ponieważ uruchomienie ośrodka przyjemności w mózgu poprawia efektywność pracy, spróbuj połączyć przyjemne z pożytecznym. Postaw na łamigłówki, wymagające gry edukacyjne, zabawy wymagające logicznego myślenia, projektowanie. Zadbaj jednak o to, by twój mózg nie traktował tego jak przykrego obowiązku, a dobrą zabawę. Efekty mogą cię zaskoczyć.

Jak poprawić pamięć u nastolatków? Zrezygnować z rozpraszaczy

Ruch, sen i dieta na poprawę pamięci to jedno, a porządek na biurku – drugie. Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak poprawić sobie pamięć, przyjrzyj się warunkom, w jakich się uczysz. Jeśli obok ciebie non stop jest telefon, rozpraszający uwagę telewizor, w tle masz włączoną grę – twoje skupienie zawsze będzie niższe. Lepiej pracować krócej, a bardziej efektywnie. Żeby to zrobić, zadbaj o usunięcie rozpraszaczy z pola widzenia i skup się na pracy.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
AktualnościRelacje społeczne

31 Finał WOŚP. Jak zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

WOŚP to jedna z najbardziej znanych organizacji niosących pomoc potrzebującym. Jej…
Relacje społeczne

Mowa ciała – co znaczą nasze gesty podczas spotkania lub randki?

Mowa ciała na randce mówi ogromnie dużo. Oczy, wzrok, uśmiech, gesty…