Relacje społeczneZdrowie

Jak poprawić swoją pamięć? Praktyczne i proste wskazówki

Jak poprawić pamięć? Przede wszystkim o nią zadbać. Nie jest tak, że jedno z nas ma z założenia lepszą pamięć, a drugie – gorszą. Wiele zależy od tego, jak ją rozwijamy, czy o nią dbamy, jak troszczymy się o cały nasz organizm. 

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak poprawić pamięć farmakologicznie, upewnij się, że twoja dieta, sen i ruch wyglądają tak, jak powinny. Przy okazji pomyśl też o uporządkowaniu biurka.  

Jak poprawić pamięć i koncentrację? Sen, dieta i ruch

  • Dieta na pamięć i koncentrację? To nie żart – od tego, co znajdzie się na twoim talerzu zależy, jak efektywnie pracować będzie twój mózg. Sugerujemy zrezygnować ze słodyczy, fast foodów i napojów gazowanych, i zastąpić je dużą ilością wody mineralnej, zwiększoną dawką warzyw i owoców, orzechów i ryb. Kluczem są produkty zawierające kwasy omega-3 i omega-6, które produkują neuroprzekaźniki wchodzące w skład błony komórkowej mózgu. Spora dawka witamin oraz antyoksydantów z warzyw i owoców też nie zaszkodzi. Pomoże ci w tym talerz zdrowia.
  • Jeśli chcesz ćwiczyć pamięć długotrwałą i krótkotrwałą musisz się także wysypiać. Po 4 czy 5 godzinach snu twój mózg nie będzie pracował na pełnych obrotach. Tu dowiesz się, jakie znaczenie dla organizmu i mózgu mają drzemki i głęboki sen oraz poszczególne fazy snu.
  • Warto także zadbać o odpowiednią regenerację, czas na odpoczynek. Warto jednak, aby nie był to tylko „kanaping”. Ruch stymuluje budowę nowych połączeń neuronalnych w mózgu, warto więc pójść na rower albo półgodzinny jogging zamiast oglądać telewizję. 

Jak ćwiczyć pamięć? Łamigłówki, mapy myśli, gry i zabawy 

Sposobów na to, jak ćwiczyć pamięć i koncentrację jest naprawdę wiele. Przede wszystkim warto zadbać o stałą stymulację naszego mózgu. Ponieważ uruchomienie ośrodka przyjemności w mózgu poprawia efektywność pracy, spróbuj połączyć przyjemne z pożytecznym. Postaw na łamigłówki, wymagające gry edukacyjne, zabawy wymagające logicznego myślenia, projektowanie. Zadbaj jednak o to, by twój mózg nie traktował tego jak przykrego obowiązku, a dobrą zabawę. Efekty mogą cię zaskoczyć.

Jak poprawić pamięć u nastolatków? Zrezygnować z rozpraszaczy

Ruch, sen i dieta na poprawę pamięci to jedno, a porządek na biurku – drugie. Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak poprawić sobie pamięć, przyjrzyj się warunkom, w jakich się uczysz. Jeśli obok ciebie non stop jest telefon, rozpraszający uwagę telewizor, w tle masz włączoną grę – twoje skupienie zawsze będzie niższe. Lepiej pracować krócej, a bardziej efektywnie. Żeby to zrobić, zadbaj o usunięcie rozpraszaczy z pola widzenia i skup się na pracy.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…