Plan na zdrowieZdrowie

Talerz zdrowia – co to jest, czym się różni od piramidy zdrowia, jak z niego korzystać?

Talerz zdrowia to grafika przedstawiająca naczynie wypełnione różnymi grupami produktów spożywczych. W łatwy i zrozumiały sposób obrazuje, co i w jakich ilościach powinno znaleźć się na twoim talerzu.

Z talerzem zdrowia będzie ci łatwiej zadbać o prawidłowe proporcje składników odżywczych, które dostarczasz swojemu organizmowi. Sprawdź, jak korzystać ze wskazówek zawartych na talerzu zdrowego żywienia.

Co to jest talerz zdrowia?

Talerzem zdrowia nazywamy sposób przedstawienia poszczególnych produktów spożywczych w proporcjach, które mają pokryć zapotrzebowanie organizmu na energię, białko, węglowodany, tłuszcze, składniki mineralne i witaminy. Na talerzu zdrowego żywienia wyraźnie widać granice między odmiennymi grupami produktów.

Jak korzystać z talerza zdrowego odżywiania?

Talerz zdrowia zawiera trzy podstawowe grupy produktów i obrazuje ich udział w całodziennej diecie:

  • ½ talerza zajmują warzywa i owoce, ze znaczną przewagą warzyw w tej części (łącznie minimum 400 g),
  • ¼ talerza to pełnoziarniste produkty zbożowe, będące źródłem węglowodanów i błonnika, np. kasze, płatki owsiane, makaron, pieczywo razowe,
  • ¼ zajmują produkty bogate w białko, orzechy, jaja, drób, ryby, mleko i przetwory oraz rośliny strączkowe, będące dobrymi zamiennikami mięsa.

Talerz zdrowia a piramida zdrowia – różnice

Obie grafiki zawierają wskazówki na temat tego, jak się zdrowo odżywiać. Piramida zdrowia i aktywności fizycznej przedstawia jednak szersze spojrzenie na zdrowy styl życia. Zwraca uwagę na proporcje poszczególnych produktów w diecie, ale też na duże znaczenie sportu i aktywności fizycznej, picie odpowiedniej ilości wody i ograniczenie spożywania cukru i soli. Talerz zdrowego odżywiania ma z kolei ułatwić dobór produktów do każdego z posiłków. Jest bardziej obrazowy, a przez to łatwiejszy do zapamiętania i stosowania na co dzień.

Fot. Adobe Stock