Relacje społeczne

Co to jest socjalizacja, na czym polega, co warto o niej wiedzieć?

Socjalizacja uczy nas życia wśród innych. Uczymy się kontrolować własne potrzeby, popędy, emocje tak, abyśmy z jednej strony my byli szczęśliwi, z drugiej, by rozwijać się mogła konkretna grupa społeczna – wszyscy jej członkowie.

Socjalizacja uczy, że od czasu do czasu warto pomyśleć nie tylko o sobie.

Socjalizacja w życiu nastolatków

Socjalizacja w rodzinie, szkole, w grupie przyjaciół trwa właściwie od początku edukacji. Przebywając w różnych grupach, uczymy się zasad, które nimi rządzą, sposobów zachowania, pewnego rodzaju normy. Nastolatkom często trudno jest przyjąć niektóre zasady. Podstawowe emocje nierzadko wywołują wewnętrzny bunt na zasady obowiązujące w szkole czy w domu. Warto jednak zawsze zastanowić się, jaki jest cel tych zasad. Mimo że mogą one nam w danym momencie wydawać się niekorzystne, w perspektywie całej grupy mają swoje uzasadnienie. Decydujący głos rodzica czy nauczyciela w wielu sprawach może budzić twój sprzeciw. Zastanów się jednak, czy gdybyś ty miał opiekować się kimś i za niego odpowiadać, zgodziłbyś się, aby to on podejmował kluczowe (często nie do końca rozsądne) decyzje?

Na czym polega socjalizacja?

Socjalizacja to proces, który uczy nas życia wśród innych. Wyróżniamy:

  • socjalizację pierwotną – najpierw w rodzinie, potem w szkole, głównie poprzez naśladownictwo i zabawę, człowiek nabywa podstawowych umiejętności życia w społeczeństwie.
  • socjalizację wtórną – przez kolejne grupy społeczne, w pracy rozwijamy kompetencje społeczne, które sprawiają, że lepiej radzimy sobie w kontaktach z innymi, skutecznie pracujemy w grupie, razem z innymi potrafimy osiągać cele, jasno i dobrze się komunikujemy; uczymy się wchodzić w nowe role.

Socjalizacja społeczna – podsumowanie

Rola socjalizacji społecznej jest ogromna. Przede wszystkim pozwala nam ona kontrolować własne popędy i potrzeby, dostrzegać potrzeby innych, nierówności społeczne, niesprawiedliwość, której trzeba przeciwdziałać. Dzięki socjalizacji jesteśmy w stanie tworzyć społeczeństwo ludzi, którzy rezygnują z jakiejś części swoich potrzeb i popędów na rzecz dobra ogółu.

Socjalizacja społeczna najczęściej postępuje tak, że to starsi uczą młodszych. Można jednak mówić także o socjalizacji odwrotnej, kiedy to wnuczek uczy dziadka, na przykład obsługi komputera, smartfona czy korzystania z mediów społecznościowych.

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
AktualnościRelacje społeczne

31 Finał WOŚP. Jak zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

WOŚP to jedna z najbardziej znanych organizacji niosących pomoc potrzebującym. Jej…
Relacje społeczne

Mowa ciała – co znaczą nasze gesty podczas spotkania lub randki?

Mowa ciała na randce mówi ogromnie dużo. Oczy, wzrok, uśmiech, gesty…