AktualnościRelacje społeczne

Jak przygotować się do powrotu do szkoły?

Po pandemii koronawirusa świat nie będzie już taki sam. Zmieni się również szkoła. Na pewno przynajmniej na początku będzie trochę zamieszania, trochę nerwów, a do tego dojdzie zwykły szkolny stres, jak po długich wakacjach. Jeszcze nie wiadomo, kiedy wszyscy wrócą do szkoły, ale już teraz warto się do tego powoli przygotowywać.

Wszyscy chyba stęskniliśmy się za normalnością. Powrót do szkoły to nie tylko nauka i obowiązki, to spotkania przyjaciółmi, możliwość porozmawiania wreszcie twarzą w twarz ze znajomymi. Gwar na korytarzach, śmiech, rozmowy to prawdziwe życie, a nie zamknięty świat wirtualny. Z pewnością trzeba się będzie jednak przestawić na bardziej regularną naukę.

Jak przygotować się do powrotu do szkoły?

Pandemia koronawirusa zupełnie zdezorganizowała naukę w szkołach. Podjęto próbę powrotu dzieci z klas 1–3 do szkół, ale w związku z kolejną falą koronawirusa w całej Polsce ponownie wprowadzono naukę zdalną. Dlatego odpowiedź na to, kiedy nastąpi powrót uczniów do szkół, jest dziś trudna. W końcu jednak ten dzień nadejdzie i warto być dobrze do tego przygotowanym. Cały czas żyjemy w cieniu pandemii i potrwa to jeszcze pewnie jakiś czas. Powrót do regularnej nauki na pewno nie będzie łatwy. Przede wszystkim dla starszych uczniów będzie to powrót do obowiązków szkolnych po ponad roku, być może nawet 1,5 roku zdalnej nauki.

Powrót do szkoły bez stresu

Na pewno spotkania szkolne mogą przynieść dużo radości. Powrót po dwóch miesiącach wakacji nie dla wszystkich jest przyjemnością, ale po 1,5 roku przerwy raczej nikt nie będzie się martwił, że świat staje się wreszcie normalny. Spotkanie z przyjaciółmi i znajomymi po wielu miesiącach rozłąki, wiele ciekawych rzeczy do opowiedzenia, to właściwie jak poznawanie nowych przyjaciół. Poza tym wspólne gry i zabawy na świeżym powietrzu – to coś, czego szczególnie brakuje w czasie pandemii.

Oczywiście nadal trzeba będzie przestrzegać zaleceń – noszenia maseczek, dezynfekcji rąk i zachowania odstępu – to ochroni ciebie i innych przed rozprzestrzenianiem się wirusa, a rutyna pomoże uporządkować początkowy chaos szkolny.

Powrót dzieci do szkolnych obowiązków – jak sobie z tym radzić?

Psychologowie udzielają kilku rad, jak łagodnie przejść ten okres, który mimo radości, może się też wiązać ze stresem (jak po każdych wakacjach). Trzeba będzie również wyrównać zróżnicowany poziom uczniów, bo nie wszyscy mają jednakowe możliwości, choćby techniczne, w dostępie do nauki.

  • Nawet jeśli uważasz, że koronawirus nie jest taki groźny, to staraj się przestrzegać wszystkich nakazów. Takie zachowanie nie będzie stresować kolegów i koleżanek w szkole, a poza tym nie przysporzy ci problemów. Dzięki temu dość łagodnie przetrwasz powrót do szkoły.
  • Jeśli trudno będzie ci się przestawić, porozmawiaj z innymi, zapytaj, jak sobie z tym radzą, w razie trudności porozmawiaj z nauczycielem i poproś o czas przejściowy w szkole.
  • Jeśli trafi ci się stresujący dzień w szkole, zrób coś, żeby odreagować stres. To musi być coś przyjemnego dla ciebie. Możesz pójść pobiegać, spotkać się z przyjaciółmi (najlepiej na świeżym powietrzu) czy obejrzeć ulubiony film.
  • W tak trudnym czasie wszyscy możecie pomóc sobie nawzajem. Jeśli widzisz, że ktoś siedzi w kącie, jest smutny czy zdenerwowany, podejdź do niego, porozmawiaj. Możesz tym bardzo pomóc, a w przyszłość, kiedy ty będziesz mieć zły dzień, na pewno odwdzięczy ci się tym samym. To świetna forma zacieśniania przyjaźni i powtórki z materiału szkolnego.
  • Trudno określić, jak będzie wyglądał powrót do szkoły. Być może będziecie stać w długich kolejkach do dezynfekcji czy pomiaru temperatury. To może być dość denerwujące, dlatego najlepiej umawiajcie się grupą swoich znajomych na określoną godzinę, żeby w czasie rozmowy rozładować nerwowe oczekiwanie.

Zobacz także; Jak budować relacje w czasie pandemii?

Fot. Adobe Stock

 

 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…