EkologiaGeografiaHobby i pasje

Bory Tucholskie – co warto tam zobaczyć?

Park Narodowy Bory Tucholskie to jeden z dwóch polskich parków (obok Słowińskiego Parku Narodowego) położonych w województwie pomorskim. Założony został w 1996 roku na powierzchni 4 613,04 ha i jest jednym z najmłodszych w Polsce (obok Parku Narwiańskiego i Parku „Ujście Warty”)  

Wyboru logo Parku dokonali jego pracownicy i osoby z nim związane. Uznano, że najważniejszymi symbolami Borów Tucholskich są jeziora i lasy. Dlatego w logo niebieskim kolorem oznaczono jezioro, a z drzew wytypowano sosnę zwyczajną, na której gałęzi siedzi przedstawiciel świata zwierząt – głuszec. 

Rośliny i zwierzęta Parku Narodowego Bory Tucholskie 

Obszar Borów Tucholskich charakteryzuje się wysokim poziomem czystość, dzięki czemu zachowały się tam gatunki roślin, które są pozostałością z okresu polodowcowego. Wśród nich szczególnie ciekawe są żurawina drobnolistna, bażyna czarna czy skalnica torfowiskowa.

Bory Tucholskie to prawdziwa ostoja dla ptaków wymagających ochrony. Na około 160 gatunków tych zwierząt, które gniazdują na terenie Parku lub traktują go jako przystanek w czasie podroży, aż 140 podlega ścisłej ochronie. Do szczególnie ważnych w skali całego kraju eksperci zaliczyli m.in. cyrankę, krogulca, łabędzie krzykliwego czy dzięcioła czarnego. Wśród ssaków Borów Tucholskich do rzadkich gatunków należą m.in. wydra, tchórz, ryjówka malutka, a od 2010 roku na terenie Parku pojawiły się wilki.

Piesze i rowerowe trasy Borów Tucholskich 

Na obszarze Borów Tucholskich wyznaczono wiele szlaków turystycznych. Aby trafić na właściwy i na nim nie zabłądzić, trzeba zaopatrzyć się w mapę Parku Narodowego Bory Tucholskie. Na początek warto przejść się szlakiem Łącznikowym. Liczy on tylko 5 km i jest świetny na wyprawy z dziećmi. Najciekawsze na trasie są jezioro Nierybno i dawne miejsca wydobywania torfu. Inne szlaki doprowadzą do kolejnych atrakcji Borów Tucholskich, jak np. tajemnicze kamienne kręgi

Również dla rowerzystów w Borach Tucholskich wyznaczono bardzo ciekawych tras, a ich łączna długość wynosi 165 km. 

Atrakcje turystyczne Borów Tucholskich 

Do największych atrakcji Borów Tucholskich należy na pewno spływ kajakowy Brdą. Kajaki można wypożyczyć w wielu przystaniach na terenie Borów Tucholskich, a najpopularniejsza z nich znajduje się w miejscowości Charzykowy. Układ tego szlaku jest niezwykle interesujący, a każdy znajdzie dla siebie odpowiedni odcinek. Można płynąć bardzo spokojną trasą prowadzącą szerokim nurtem, a także jeziorami. Natomiast dla miłośników przygody najciekawszą częścią spływu kajakiem w Borach Tucholskich będzie odcinek o wiele mówiącej nazwie uroczysko Piekiełko. W tym miejscu Brda nabiera charakteru górskiej rzeki, nurt jest bardzo szybki, a po drodze można natknąć się na wiry, powalone drzewa i głazy.

Również dla miłośników historii Bory Tucholskie oferują wiele atrakcji, a będą to przede wszystkim pochodzące z XII wieku grodzisko w Raciążu, XIV wieczny zamek w Człuchowie czy Stare Miasto w Chojnicach.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Adwent – jakie postanowienia adwentowe warto podjąć?

Każdy człowiek staje czasem przed wyzwaniem. Musi zrobić coś trudnego albo…