BezpieczeństwoTechnologie

Scam i scammer – co to takiego? Na czym polega scamming?

Scam w Internecie to niestety zjawisko bardzo powszechne i niebezpieczne zarazem. Anonimowość, możliwość szybkiego kontaktu, działanie na emocjach – to wszystko sprzyja oszustom, którzy każdego dnia próbują coś wyłudzić od swoich ofiar. 

Jak wyjaśnić scam? Znaczenie tego słowa jest bardzo szerokie. Może dotyczyć zarówno fałszywych zbiórek w internecie, phishingu, podejrzanie intratnych inwestycji, wyłudzania danych, jak i nieuczciwych serwisów zarobkowych. 

Scam – co to właściwie jest?

Scam po polsku to po prostu oszustwo. Definicja scamu dotyczy jednak przede wszystkim oszustw internetowych lub telefonicznych, które mają posłużyć do wyłudzenia od ciebie pieniędzy lub danych osobowych. Scamming to próba wyłudzenia:

  • pieniędzy;
  • informacji osobistych, przede wszystkim danych osobowych;
  • innych wartościowych dóbr (np. twojego zaangażowania i pracy, za którą nie otrzymasz wynagrodzenia).  

Scammer – kto to taki i jak go rozpoznać?

Osoba, która próbuje wyłudzić od ciebie różnego rodzaju dobra najczęściej robi to za pomocą manipulacji, kłamstw i różnych podstępnych działań. Bardzo często scammer (czyli po polsku oszust) będzie próbował działać na ciebie:

  • przez zaskoczenie – informacja o wygranej, wielkich pieniądzach, które na ciebie czekają, konieczności odebrania nagrody teraz i kliknięcia w link to stałe „zagrywki” scammerów, którzy chcą cię pozbawić czasu na zastanowienie; 
  • przez silne emocje – historia przyjaciółki, która rzekomo została okradziona i teraz przez Messenger prosi o blika, poruszające historie na serwisach ze zbiórkami, które mają nakłonić do wpłat to tylko skromne przykłady „kreatywności” osób uprawiających skam;
  • przez obietnice – marzysz o tym, żeby mieć trochę własnych pieniędzy? Widzisz bardzo atrakcyjną ofertę pracy dorywczej polegającej na skracaniu linków albo wpisywaniu czegoś do baz danych? Zastanów się, czy to na pewno brzmi realistycznie: takie pieniądze za taką pracę? Bardzo często oszuści obiecują bardzo atrakcyjne stawki tylko po to, aby Ci za pracę w ogóle nie zapłacić…

 Jak się przed tym wszystkim bronić? Przede wszystkim zasadą bardzo mocno ograniczonego zaufania (a wręcz nieufności). W stosunku do naprawdę sporej części komunikatów w sieci warto podchodzić z dystansem. Zanim zaufasz – sprawdź. Zanim podasz swoje dane – zweryfikuj. Zanim wpłacisz pieniądze – zastanów się, czy historia, która wzbudziła twoje emocje może być zmyślona (np. zadzwoń do koleżanki, która właśnie do Ciebie pisze i upewnij się, że naprawdę potrzebuje pomocy).

 Źródło:

https://www.netia.pl/pl/blog/co-to-jest-scam-i-jak-go-uniknac

Fot. Adobe Stock