BezpieczeństwoTechnologie

Scam – przykłady: OLX, Facebook i wiele innych. Gdzie najczęściej atakują scammerzy?

Scam na OLX stał się bardzo powszechny. Na Facebooku czy Instagramie też nie brakuje postów, których celem jest zwrócenie twojej uwagi i przekierowanie na strony wymuszające podanie różnych wrażliwych danych. Jak się bronić? Przede wszystkim zdobywając wiedzę, o tym, jak działa skam.

Crypto scam, scam na Forex, OLX – w wielu miejscach przeznaczonych do biznesowych operacji nie brakuje oszustów. Są też stale obecni w mediach społecznościowych, atakują nas mailowo czy przez SMS. 

Scam na OLX – nowa forma wyłudzania pieniędzy 

Jeszcze do niedawna najpopularniejszą formą scam był link do dopłaty do przesyłki, zaległej płatności za prąd czy gaz. Dzisiaj jednak jednym z najniebezpieczniejszych przykładów scam phishingu są oszustwa na OLX. Nieuczciwi sprzedający, którzy pobierają opłaty, ale nie wysyłają towaru to znane oszustwo. To jednak nie wszystko. Atakowani są również sprzedający, do których odzywają się rzekomi potencjalni klienci, którzy już zamówili twój produkt, ale potrzebują od ciebie potwierdzenia wpłynięcia pieniędzy… Wysyłają ci scam przez email lub przez WhatsApp. Wiadomość świetnie udaje komunikat z OLX, w który trzeba tylko kliknąć… Dalej dzieją się już możliwe do przewidzenia rzeczy – podanie numeru karty płatniczej albo kliknięcie w link oznacza wirusa albo aktywację płatnej usługi, którą potem trudno wyłączyć. 

Facebook scam – czego się wystrzegać

Media społecznościowe to obok poczty e-mail i smsów jedno z najlepszych narzędzi do poszukiwania ofiar dla scammerów. Na przykładzie Facebooka możesz łatwo zobaczyć, jak działa phishing scam. Z pewnością nie raz twoją uwagę zwrócił krzykliwy post o tym, że sławnej osobie się coś stało, o nagłym wybuchu gdzieś, o grożącym nam wszystkim niebezpieczeństwie (wysyp tych ostatnich obserwować można było przede wszystkim przez pierwsze miesiące wojny w Ukrainie). Co powinno zwrócić naszą uwagę?

  • Krzykliwy nagłówek posta
  • Emocjonalny lead, który jednak nie przekazuje właściwie żadnych informacji 
  • Podpis, który nawiązuje do sprawdzonego medialnego źródła, ale wcale do niego nie odsyła (np. centrum.Wiadomosci24)
  • Zdjęcie przykuwające uwagę. 

Na czym polega w tym przypadku scam na Facebooku? Na tym, że po kliknięciu w post, użytkownik przenoszony jest na inną stronę, gdzie żąda się od niego danych w postaci maila, numeru telefonu, które potem wykorzystywane są do phishingu.

Na czym polega crypto scam?

W związku z dużym zainteresowaniem kryptowalutami, scammerzy także tutaj próbują swoich sił. Manipulacje i oszustwa kryptowalutowe mogą przybierać różne formy. Oto przykłady:

  • używanie fałszywych informacji, aby wprowadzić inwestorów w błąd – mogą to być np. przekręcone wyniki analiz zachęcające do podjęcia ryzykownych decyzji;
  • tworzenie fałszywych projektów kryptowalutowych – np. fałszywe giełdy, fałszywe platformy inwestycyjne z bardzo zyskownym stałym oprocentowaniem, które działają na zasadzie piramidy finansowej. Aby do nich przystąpić, musisz dostać link od osoby wprowadzającej, a rejestrując się przekazać swoje dane, w tym zdjęcie dokumentu. Platformy początkowo wypłacają zyski, by wzbudzić zaufanie i dobre opinie, a następnie wstrzymują wypłaty lub ogłaszają bankructwo. Nie dość, że tracisz zainwestowane pieniądze, to również twoje dane są zagrożone;
  • podszywanie się pod legalne firmy lub platformy kryptowalutowe w celu zdobycia poufnych informacji od użytkowników; 
  • pump and dump, czyli manipulowanie ceną określonej kryptowaluty – oszuści promują kryptowalutę, doprowadzają tym do wzrostu jej wartości, na czym sami zyskują, sprzedając ją z zyskiem, oszukując jednak innych inwestorów.

Źródła:

  • https://niebezpiecznik.pl/post/olx-scam-karta-platnicza/
  • https://nordvpn.com/pl/blog/scam-co-to/

Fot. Adobe Stock