BezpieczeństwoTechnologie

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą scamu? Lista rzeczy do zrobienia

Ofiary scamu często mają poczucie bezsilności wobec oszustów. To błędne założenie – przed oszustwem można się bronić, oszustów też można ścigać i uniemożliwić im dalsze działanie. Zobacz, co możesz zrobić!

Scam jest coraz bardziej powszechnym sposobem oszukiwania ludzi. Dlatego ważne jest, aby ofiary podejmowały walkę z oszustami.   

Scam – nie lekceważ problemu

Scam może przybierać bardzo różne formy i żadnej z nich nie można lekceważyć. Przykłady scamu można mnożyć. Najbardziej stresujące są oczywiście te przypadki oszustw, które polegają na kradzieży pieniędzy, danych logowania do banku, danych karty kredytowej lub płatniczej. Pamiętaj jednak, że także oszustwo polegające na wyłudzeniu twoich danych osobowych, numeru telefonu, adresu e-mail czy pracy w Internecie także jest niebezpieczne i wymaga podjęcia określonych działań. Chronisz w ten sposób nie tylko siebie, ale możesz również zapobiec próbie oszukania kolejnych osób.  

Kradzież pieniędzy, danych logowania do banku, dostępu do poczty – działaj natychmiast

W przypadku scamu, który polega na wyłudzeniu dostępu do poczty elektronicznej, numeru karty, haseł do logowania do konta internetowego czy numeru BLIK, reaguj natychmiast:

  • przeskanuj programem antywirusowym komputer i telefon, sprawdź, czy nie masz zainstalowanego złośliwego oprogramowania; jeśli tak – postaraj się je usunąć (bez tego kroku zmiany hasła nic nie dadzą)
  • znajdź numer na infolinię bankową i zgłoś problem, 
  • zablokuj konto lub kartę płatniczą za pomocą aplikacji bankowej, przez infolinię  lub osobiście w oddziale banku, 
  • zmień hasła logowania, wylogowując się jednocześnie ze wszystkich urządzeń, na których zapisane mogły zostać te dane; zmień hasła nie tylko w banku, ale i mediach społecznościowych, w mailu itd.; koniecznie zadbaj o to, by hasła były unikalne i silne.

Phishing, wyłudzanie pracy, crypto scam – co możesz zrobić?

Wyłudzenie danych, oszustwo finansowe, brak zapłaty za wykonaną pracę – tego typu scam bardzo często pozostawia nas bezradnych. Wydaje się, że jedyne, co możemy zrobić, to złościć się na własną naiwność. To nieprawda:

  • w mediach społecznościowych możesz zgłosić do administratora stronę, na której publikowane są treści prowadzące do wyłudzenia danych, 
  • w przypadku crypto scamu możesz takie nieuczciwe praktyki zgłosić do właścicieli platformy z kryptowalutami, możesz także swoimi negatywnymi doświadczeniami podzielić się w sieci w formie opinii, 
  • nieuczciwym pracodawcom oszukującym pracowników, którzy nie wypłacają pieniędzy możesz zrobić „reklamę” w sieci, ostrzegając innych przed nimi; sam zaś możesz skorzystać z pomocy prawnej. Jeśli masz dowód na wykonanie nieopłaconej pracy, możesz prawnie dochodzić swoich praw. 


Warto działać, bo tylko w ten sposób można obronić się przed oszustami.

Zobacz także: Jak się bronić przed scamem?

Źródła:

  • https://www.dziennikprawny.pl/pl/a/padles-ofiara-oszustwa-w-sieci-podpowiadamy-co-trzeba-zrobic
  • https://www.eurolege.pl/oszustwo-internetowe/
  • https://www.rp.pl/analizy-rzeczpospolitej/art8545731-co-zrobic-gdy-staniemy-sie-ofiara-cyberataku

Rys. Adobe Stock