BezpieczeństwoTechnologie

Jak się obronić przed scamem? Czy istnieją skuteczne zabezpieczenia?

Scam detector to jedna z międzynarodowych stron, które gromadzą informacje na temat różnego rodzaju oszustw. Do tej pory jednak nie powstał program, który pozwalałaby ci skutecznie wykryć każdy rodzaj oszustwa. Twoim największym sprzymierzeńcem w walce z oszustami jest rozsądek i uważność. 

 Bardzo trudno obronić się przed scamem, przede wszystkim dlatego, że oszuści próbują coraz to nowych metod. Warto więc do każdej treści pochodzącej od nieznanego ci nadawcy podchodzić z dystansem. 

Zobacz także: Scam – przykłady: OLX, Facebook i wiele innych. Gdzie najczęściej atakują scammerzy?

Scam check website – sprawdź, czy strona, z której korzystasz, jest bezpieczna

Scam website check to jedno z narzędzi, które może ci pomóc w zidentyfikowaniu oszustów, którzy próbują wyłudzić od ciebie dane. Jeśli już nawet wejdziesz (za pośrednictwem wiadomości e-mail, SMS, posta na FB) na nieznaną ci stronę. Możesz sprawdzić jej bezpieczeństwo. Na takich portalach jak GetSafeOnline możesz wpisać adres strony i sprawdzić go pod kątem scamu.  

Scam alert – nie klikaj we wszystko, co dostajesz

Możesz stworzyć także własny scam scanner, szczególnie w kontekście wiadomości e-mail. Zanim klikniesz w link znajdujący się w wiadomości, sprawdź:

  • nadawcę – czy znasz tę osobę, czy nie; czy mieliście ostatnio kontakt; czy jej mail pochodzi z popularnej czy podejrzanej domeny;
  • adresata – niby to ty, ale sprawdź, jaki adresat jest zapisany w mailu; jeśli mail jest kierowany do nietypowo zatytułowanej grupy osób, powinno to wzbudzić podejrzenia;
  • godzinę wysyłki – maile od scammerów często przychodzą o nietypowych porach, np. o 3 nad ranem;
  • załącznik – do wiadomości jest dołączony nietypowy załącznik, jego tytuł nie odpowiada treści wiadomości (pamiętaj, że jedyny bezpieczny format to .txt)
  • hiperłącze – czy adres po najechaniu odsyła do innej witryny (to bardzo wyraźny sygnał niebezpieczeństwa); czy adres posiada błąd w nazwie (zmiana 1,2 liter to standardowy chwyt scammerów). 

Bądź na bieżąco – Scam Detector i inne przyjazne strony 

Żeby skutecznie bronić się przed scamem, trzeba przede wszystkim być uważnym i z dystansem podchodzić do treści w sieci, w wiadomościach e-mail, w serwisach społecznościowych czy też w SMS. Warto również śledzić strony takie jak Scam detector, gdzie specjaliści z całego świata publikują informacje o różnych wersjach scamu. Oszuści zmieniają swoje strategie, próbują nowych chwytów, dlatego warto starać się za nimi nadążać. W Polsce dobrą stroną do śledzenia takich cennych wiadomości jest np. serwis Niebezpiecznik. 

Źródła:

  • https://www.getsafeonline.org/checkawebsite/
  • https://www.scam-detector.com

Fot. Adobe Stock