BezpieczeństwoTechnologie

Czy deepfake jest legalny? Jak reagować na fałszywki?

Deepfake generator pozwala tworzyć nieprawdziwe obrazy, nagrania, dźwięki. Widzisz siebie lub kogoś bliskiego na nagraniu, które nigdy nie miało miejsca? Na zdjęciu, którego nie było? Nie panikuj, ale reaguj! Deepfake wykorzystujący twój wizerunek bez twojej zgody jest nielegalny.

Deepfake voice świetnie markuje twój głos, program do zdjęć może korzystać z twojego wizerunku. Możesz się jednak przed tym obronić!

Deepfake – programy do manipulacji korzystają z twoich materiałów. Zapobiegaj temu!

Przede wszystkim przed wykorzystaniem twojego wizerunku (zdjęcia, głosu, nagrania z twoim udziałem) chronić się możesz, podejmując świadomie decyzję, co publikujesz w sieci. Pamiętaj, że deepfake voice oraz inne programy korzystają z tego, co publikujesz, co publikują twoi znajomi.

  • Zastanów się więc, kiedy twój profil może być publiczny, a kiedy ograniczyć do niego dostęp.
  • Świadomie decyduj, co znajduje się w materiałach, do których może dotrzeć każdy (tu nigdy nie wrzucaj zdjęć ani nagrań zbyt prywatnych), a co jednak jest dostępne tylko dla osób, którym dasz na to zgodę.
  • Nie udzielaj mechanicznie zgody na dostęp różnych stron, aplikacji, programów do treści, które znajdują się na twoim profilu, w twoim komputerze czy smartfonie (przede wszystkim w tym ostatnim). To wszystko ogromny materiał, na którym bazować może program do deepfake, z którego ktoś umiejętnie skorzysta.

Padłeś ofiarą deepfake’a? Zobacz, co możesz zrobić

Niestety coraz częściej można przeczytać o ofiarach programów do deepfake’ów. Stają się nimi często osoby młode, aktywne w social mediach, ale nie tylko one. Ostatnio na przykład wykorzystano wizerunek Emmy Watson w reklamie dla dorosłych naruszając jej dobre imię. Również Robert Makłowicz padł ostatnio ofiarą oszustów – wykorzystano jego wizerunek i głos w reklamie bez jego zgody.

Nie ma jednak znaczenia, czy jesteś osobą prywatną czy publiczną. Zgodnie z prawem twój wizerunek podlega ochronie, a jego bezprawne wykorzystanie (niezależnie w jakim kontekście) jest karane. 

  • Jeśli ktoś chciał zrobić ci głupi żart, możesz go uświadomić, że było to nie tylko nieetyczne, lecz także nielegalne i jeśli natychmiast nie usunie niechcianych przez ciebie zdjęć lub filmów wystąpisz na drogę prawną. 
  • O takim zdarzeniu poinformuj rodziców lub opiekunów. Możesz zgłosić to zdarzenie na policję. Zawsze masz prawo skorzystać z pomocy Rzecznika Praw Dziecka. Pamiętaj także, że możesz zadzwonić na Młodzieżowy Telefon Zaufania 116 111.
  • Jeśli zaś ktoś próbuje w jakikolwiek sposób czerpać korzyści z twojego wizerunku, masz prawo (a jeśli nie masz skończonych 18 lat, to w twoim imieniu twoi rodzice lub opiekunowie prawni) podać go do sądu, domagać się usunięcia materiału, wypłaty odszkodowania, a także poniesienia odpowiedzialności karnej.
  • Inne osoby możesz zaś uświadomić na swoim przykładzie, co to jest przed deepfake i dlaczego nie wolno ufać wszystkiemu, co widzimy w sieci.

Zobacz także: Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfakei?

 Źródło:

  • https://gm-adwokaci.pl/prawo-cywilne/ochrona-dobr-osobistych/bezprawne-rozpowszechnianie-wizerunku
  • https://law4tech.pl/czy-deepfake-jest-w-polsce-legalny/