HistoriaHobby i pasje

Inspiracje: Marek Kamiński – podróżnik zarażający pasjami

Marek Kamiński zasłynął nie tylko liczbą pokonanych podczas swoich wypraw kilometrów, ale przede wszystkim wyjątkowym sposobem myślenia, którym był gotów zarazić innych. Jego wyprawy to zarówno odkrywanie piękna nieznanych zakątków, jak i historia walki z własnymi słabościami. 

Marek Kamiński – podróżnik, motywator, patron 

Ciekawostką z życia Marka Kamińskiego może być to, że pierwszą swoją samotną podróż, z Gdańska do Łodzi, odbył w wieku 8 lat. 7 lat później popłynął statkiem towarowym do Afryki. W wieku 31 lat jako pierwszy zdobył oba bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz. Dalej były kolejne wyzwania takie jak: Spitsbergen, masyw Vinsona, pustynia Gibsona w Australii (którą przeszedł pieszo do 46 dni), Grenlandia (którą przeszedł na nartach) i wiele innych. 

W „międzyczasie” miał okazję studiować filozofię i fizykę, uczył się na UW, a także w Barcelonie czy Hamburgu. Połączenie wiedzy i doświadczenia pozwoliło mu stworzyć metodę motywacyjną Biegun. Marek Kamiński pokazuje za jej pomocą, jak można przekraczać granice swoich możliwości. Pomaga w tym innym także w ramach działań założonej przez siebie Fundacji Marka Kamińskiego. Jest motywatorem, patronem, który pomaga innym sięgać po marzenia, tak jak robił to sam. 

Zaskakujące wyprawy Marka Kamińskiego

Marek Kamiński to nie jest zwykły podróżnik. Od zawsze stawiał sobie cele wyjątkowe, niepowtarzalne, przez wielu postrzegane jako niemożliwe do zrealizowania. Powtarzał, że do działania popycha go chęć odkrywania nowych miejsc, światów, kultur i ludzi. Tutaj nigdy nie chodziło wyłącznie o bicie jakiś rekordów, ale o pokazywanie swojej pasji jako jednej z dróg do odsłaniania, jak wielowymiarowy jest świat i jak fascynujące może być jego poznawanie. 

  • W latach 2001-2003 samotnie podróżował dookoła świata na rowerze. Pokonał w ten sposób dystans ponad 60 000 km, przemierzył 42 kraje na 5 kontynentach. Całość zajęła mu ponad 600 dni. Był to jeden z najdłuższych rowerowych wyczynów w historii.
  • W 2017 roku Kamiński przeszedł słynny Szlak Tysiąca Wysp (Te Araroa Trail) w Nowej Zelandii, który prowadzi przez różnorodne tereny: od gór, przez plaże, po lasy deszczowe. Ten trekking był ogromnym wyzwaniem fizycznym, ale i mentalnym. Nagrodą za jego podjęcie było spotkanie z wyjątkowym pięknem  nowozelandzkiej natury.

Kamiński wędrował w przeróżnych kierunkach – był zarówno na polarnej wyspie Spitsbergen, w amazońskiej dżungli, jak i w Bhutanie, małym kraju w Himalajach, który słynie z wyjątkowej buddyjskiej duchowości. 

Marek Kamiński i Jaś Mela – historia wielkiej przygody o przekraczaniu barier

Marek Kamiński okazał się podróżnikiem, który znalazł sposób nie tylko na realizację wielkich sportowych celów. Dzięki nietypowym wyzwaniom, jakich się podejmował, dokumentowaniu swoich wzlotów i upadków, po których zawsze się podnosił, Kamiński zainspirował wiele osób do podążania za swoimi marzeniami, a także przekraczania ograniczeń, które często istnieją przede wszystkim w naszych umysłach. Przykładem takiej misji, podjęta przez Jana Melę i Marka Kamińskiego wyprawa na biegun północy i południowy. To Kamiński przekonał Melę, aby jako pierwszy nastolatek z niepełnosprawnością podjął się tego wyzwania.  Ta wyprawa Kamińskiego jest do dzisiaj symbolem walki z przeciwnościami losu, którą można i warto podejmować.

Fot. Marek Kamiński

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…