CiekawostkiHistoria

Inspiracje: Jan Mela i historia pokonywania ograniczeń niepełnosprawności

Jan Mela to chłopak, który urodził się w czasie, kiedy Polska powoli wyłaniała się w szarości komunizmu. Jego historia, pełna zwrotów akcji, nie tylko otworzyła kraj na problem niepełnosprawności, ale i stała się symbolem przekraczania barier. 

Życiorys Janka Meli to dowód na to, że niepełnosprawność to tylko pojęcie – społeczne wyobrażenie, które trzeba pokonać w swojej głowie. 

Thriller, który się nie kończy. Kim jest Jan Mela?

Jan Mela urodził się rok przed tym, kiedy na dobre w Polsce skończył się komunizm. Trafił więc na czas wielkich nadziei, ale i często niełatwej konfrontacji z rzeczywistością.  Wychowywał się w zwykłej polskiej rodzinie, którą niestety czekały trudne doświadczenia. Najpierw podczas wakacji w 1998 roku brat Jana Meli Piotr, pożyczył od niego materac i popłynął daleko w głąb jeziora, spadł jednak z materaca, a kiedy dorośli przyszli mu z pomocą, było już za późno. Minęły 4 kolejne lata i rodzina Melów ponownie została wystawiona na próbę. Podczas burzy Jasiek szukał schronienia w budce transformatorowej, gdzie doznał poważnego porażenia prądem. Dotarł o własnych siłach do domu. Po przyjeździe pogotowia, gdy trafił do szpitala okazało się, że trzeba mu amputować, przedramię i nogę poniżej kolana. Zaczęła się żmudna rehabilitacja, nauka życia na nowo. Janek przeszedł chwile załamania, braku wiary w siebie, ale się nie poddał. 

Cała Polska kibicuje Jaśkowi Meli

Kiedy podróżnik Marek Kamiński dowiedział się o trudnej historii Jaśka, postanowił mu pomóc i pokazać, że mimo dramatu, jaki spotkał chłopca, może on spełniać swoje marzenia. Namówił Jaśka do niesamowitego przedsięwzięcia – wyprawy… na biegun Ziemi. Plan wyprawy wymagał od Janka ogromnego zaangażowania, wybitnego przygotowania fizycznego, przełamania niejednej (nie tylko fizycznej, ale i emocjonalnej) bariery. Jaś Mela w 2004 roku zdobył obydwa bieguny zarówno jako najmłodszy człowiek na świecie i jako pierwsza osoba z niepełnosprawnością. Ta historia pokazała Jaśkowi i jego rodzinie, a także wielu Polakom, że marzenia można i warto spełniać, a przeciwnościom trzeba stawiać czoła, bo tylko wtedy dzieją się „cuda”. Kluczem do sukcesu okazały się cechy charakteru Janka Meli: wytrwałość, determinacja, wewnętrzna siła i gotowość do walki.

Niesamowite osiągnięcia Janka Meli

Historia Jana Meli nie kończy się na tej jednej wyprawie. 4 lata później zdobył Kilimandżaro, czyli najwyższy szczyt Afryki. W 2009 brał udział w wyprawie na Elbrus, czyli najwyższy szczyt Kaukazu. Razem z nim szli niewidomy od urodzenia Łukasz Żelechowski i walczący z nowotworem Piotr Pogon. W 2010 wziął udział w wyprawie wspinaczkowej na ścianę El Capitan w USA. Razem z nim był tam Andrzej Szczęsny, paraolimpijczyk po amputacji nogi. Jasiek skupił się jednak nie tylko na sportowych wyzwaniach. W 2009 Jan Mela założył fundację “Poza horyzonty”, która pomagała nie tylko kupić protezy osobom po amputacji, lecz także pokazać im, że niepełnosprawność to tylko hasło, które trzeba pokonać w swojej głowie. Dzisiaj Jan Mela jest szczęśliwym mężem i ojcem, bierze udział w wielu akcjach i programach charytatywnych, jest mówcą motywacyjnym. Z ciekawostek o Janku Meli warto wspomnieć o tym, że wziął on również udział w show telewizyjnym “Taniec z gwiazdami”. 

Źródła: 

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/46034

Fot.: YouTube

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…