HistoriaKultura i sztuka

Inspiracje: Tamara Łempicka – poznaj królową art déco i najdroższą polską portrecistkę

Biografia Tamary Łempickiej jest burzliwa i pełna zwrotów akcji. Jej obrazy, a zwłaszcza portrety uchodzą za najdroższe na świecie. To właśnie ich niepowtarzalny styl łączący klasyczny portret z modnym w czasach Łempickiej art deco sprawił, że niejedna gwiazda Hollywood marzyła, aby mieć obraz od tej właśnie malarki. 

Malarką Tamara Łempicka stała się być może trochę przez przypadek, trochę w wyniku nieszczęśliwych losów pierwszego małżeństwa i poszukiwania źródła zarobku. Niezależnie od tego, z obrazu Tamara Łempicka uczyniła wyjątkowy przedmiot, o którym nadal marzy wielu kolekcjonerów.  

Tamara Łempicka – biografia pełna zwrotów akcji

Życiorys Tamary Łempickiej to materiał na dobry film albo serial z milionem zwrotów akcji. To historia kobiety, która miała pieniądze, bezpieczeństwo i miłość, a chwilę później przeżywała momenty kryzysu finansowego, obawiała się o życie swoich najbliższych a nawet ich traciła. Nigdy jednak się nie poddała, a z każdej życiowej lekcji potrafiła wynieść naukę.

Łempicka urodziła się w 1898 roku jako Tamara Rosalia Gurwik-Gorska. Jej matka pochodziła z bogatej polskiej rodziny Deklerów (niektóre źródła podają jej żydowskie korzenie), ojcem był zaś rosyjski Żyd, nie mniej bogaty kupiec lub przemysłowiec. Łempicka do rosyjskiego pochodzenia nigdy nie chciała się przyznać. Prawdopodobnie również dlatego, że ojciec zniknął z jej życia bardzo wcześnie, najprawdopodobniej popełniając samobójstwo.

Mimo tych tragicznych wydarzeń dzieciństwo i wczesna młodość upłynęły Tamarze w luksusie. Bywała na balach, recitalach i koncertach, chodziła do elitarnych szkół, uczyła się języków obcych. Babcia często zabierała ją do Włoch, gdzie zaczął się kształtować wybitny gust malarki Tamary Łempickiej. Tamara miała też silny charakter i pewność siebie, co przydało jej się i w życiu, i malarstwie wielokrotnie.

W Petersburgu na balu maskowym, przebrana za pasterkę, nastoletnia Tamara poznała swojego przyszłego męża, uwielbianego przez kobiety młodego prawnika, Tadeusza Łempickiego. Para się zakochała, kilka lat później (w 1916 r) wzięła ślub, a na świat przyszła ich córeczka – Maria Krystyna nazywana Kizette. Niestety sielankę przerwała rewolucja bolszewicka w 1917 roku. Łempicki jako arystokrata i kontrrewolucjonista został aresztowany. Tamara, płacąc za to wysoką cenę, wywalczyła uwolnienie go z więzienia, po czym para wyemigrowała – przez Danię – do Paryża. Tam jednak problemy dały się we znaki jeszcze bardziej: Tadeusz cierpiał na depresję, brakowało pieniędzy, a biżuteria i kosztowności Tamary, które wyprzedawała, bardzo szybko topniały… 

Tamara Łempicka – dzieła sztuki i ich źródła

Pomysł na zarabianie malowaniem obrazów przez Tamarę Łempicką wydawał się mocno ryzykowny. Wszak w latach 20. XX wieku w Paryżu malowało tysiące artystów. Łempicka miała jednak na siebie pomysł. Podczas studiowania najpierw w paryskiej Academie Ranson, u Maurice’a Denisa, a następnie u Andre Lhote’a, nauczyła się łączenia różnych stylów. W efekcie Łempicka stworzyła swój własny styl: nowoczesny i klasyczny, łączący tradycyjną sztukę portretu ze współczesnym art déco. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Obrazy Łempickiej szybko zaczęły być popularne. W Paryżu arystokratki i żony bogatych przemysłowców zaczęły zamawiać u Łempickiej portrety prawie na masową skalę. Jej obrazy stały się synonimem luksusu, a Łempicka została okrzyknięta królową art déco.  

Tamara Łempicka – najdroższy obraz

Popularność malarstwa Łempickiej nie słabnie. Najdroższy obraz Tamary Łempickiej to 

Portret Marjorie Ferry, który na aukcji w 2020 roku w Londynie osiągnął zawrotną kwotę 16,4 mln funtów, czyli ponad 82 miliony złotych! Łempicka jest obecnie najdroższą polską malarką. Osiągnęła sukces mimo, że współcześni jej krytycy wcale nie byli jej przychylni. Wytykano jej także liczne romanse, a ten z Gabrielem d’Annunzio doprowadził w 1927 roku do rozwodu z Łempickim. Tamara wyszła jednak za mąż ponownie, za barona Raoula Kuffnera, właściciela największego majątku ziemskiego w Austro-Węgrzech. Razem z nim przeniosła się do USA, gdzie początkowo cieszyła się ogromną popularnością. Tragiczna śmierć męża podczas rejsu statkiem sprawiła jednak, że malarka całkowicie wycofała się z aktywności malarskiej i życia publicznego. W 1962 roku przeprowadziła się do Meksyku, gdzie zmarła w 1980 roku.

Źródła:

Laura Claridge, „Tamara Łempicka: między art déco a dekadencją”, przeł. Ewa Hornowska, Rebis, Poznań 2009.

Polecane artykuły
Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Jaka jest różnica?
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…