HistoriaKultura i sztuka

Art déco – malarze i malarki, których warto znać

Malarstwo art déco wyróżnia się połączeniem modernistycznego stylu z artystycznym wykończeniem, geometrycznymi kształtami i kontrastującymi ze sobą kolorami. Mimo, że styl ten narodził się we Francji, to wśród malarzy jego kluczową przedstawicielką była Polka – Tamara Łempicka. 

Polscy malarze art déco nie tylko Tamara Łempicka

Malarze art déco łączyli różne style tworząc nowoczesne obrazy, które błyskawicznie zyskały popularność w okresie dwudziestolecia międzywojennego czyli w latach 20. i 30. XX wieku. Styl ten narodził się we Francji, ale do jego plejady należy polska malarka art décoTamara Łempicka. Zyskała sławę jako twórczyni portretów i pejzaży o bardzo wyraźnym nowoczesnym charakterze. Najsłynniejsze jej obrazy to:

  • „Autoportret z zielonym bugatti”
  • „La Belle Rafaela” 
  • „Madame Boucard” 
  • „Kobieta z rękawiczkami” 

Drugą ważną przedstawicielką art déco była także Zofia Stryjeńska, która zasłynęła obrazami olejnymi tworzonymi w technice tempery. Malowała też farbami wodnymi na papierze. Jej słynne dzieła to: „Pastorałka”, „Pascha”, „Pory roku”, „Kolędy” i „Tańce polskie”. Stryjeńska bardzo umiejętnie łączyła art déco z polską sztuką ludową.  

Znani malarze art déco

Niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych francuskich malarzy art déco był Cassandre (właść. Adolphe Jean-Marie Mouron). Szczególnie interesujące były jego plakaty reklamowe – „Au Bucheron”, „Normandie”. W Anglii przedstawicielem art déco był Matthew Meere znany z dzieła „Australian Beach Pattern”. Warto także przyjrzeć się twórczości Antoine’a Bourdelle’a, francuskiego rzeźbiarza oraz Jeana Dupasa, który był zarówno malarzem, jak i jednym z najsłynniejszych dekoratorów art déco. Ciekawą postacią jest także rosyjska malarka – Zinaida Seriebriakova.

Źródła:

https://www.gallerystore.pl/blog/2019/11/21/art-deco-czym-charakteryzuja-sie-obrazy-tworzone-w-tym-stylu/

Polecane artykuły
Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Jaka jest różnica?
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…