AktualnościHistoria

Czy wiesz, dlaczego żonkil jest symbolem powstania w getcie warszawskim? Sprawdź!

Żonkile to nie tylko piękne kwiaty, które przypominają o nadchodzącej wiośnie. Są także symbolem powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Dlaczego? Sprawdźcie!

Kiedy i dlaczego wybuchło powstanie w getcie warszawskim?

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Było to zdecydowane wystąpienie Żydów przeciwko niemieckim oprawcom, którzy chcieli przeprowadzić ostateczną likwidację dzielnicy żydowskiej. Wybuch powstania w getcie był dramatycznym zrywem ruchu oporu, którego celem było przede wszystkim obrona godności i praw człowieka, nawet w obliczu zagłady.

Dlaczego żonkil jest symbolem powstania w getcie?

Żonkil — symbol powstania wiąże się z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB), który przeżył zagładę getta i wojnę, a w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te wiosenne kwiaty od anonimowej osoby.

Edelman wiązał te kwiaty z wiosną i odrodzeniem, a także z wytrwałością i niezłomnością ducha walczących w powstaniu. Żonkile kwitną bowiem w kwietniu, w czasie, kiedy wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Ponadto ich kształt przypomina sześcioramienną Gwiazdę Dawida — narodowy symbol żydowski.

Powstanie w getcie warszawskim. Żonkile — symbol nadziei i zbiorowej pamięci

Żonkile symbolizują nadzieję i odrodzenie, nawet w najciemniejszych momentach historii. Od czasu powstania w getcie warszawskim żonkil stał się symbolem wytrwałości i ducha walki. Jest też wyrazem pamięci. Od wielu lat, na rocznicę wybuchu powstania, podobnie jak Marek Edelman, ludzie składają żonkile pod Pomnikiem Bohaterów Getta, aby uczcić pamięć bohaterów tego zrywu i przypominać o ich poświęceniu.

Akcja żonkile — współczesne oddanie hołdu bohaterom

Co to jest Akcja żonkile? To coroczna akcja społeczno-edukacyjna, mająca na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim oraz uczczenie jego bohaterów. Akcji towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”. Inicjatywa ta została zapoczątkowana w 2013 roku przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a w 2023 roku obchodzi swoją dziesiątą edycję.

Na czym polega Akcja żonkile? W ramach wydarzenia wolontariusze rozdają przechodniom żółte, papierowe żonkile, symbolizujące te, które otrzymywał Marek Edelman.

Jakie znaczenie mają żółte żonkile? Każdego roku, na rocznicę wybuchu powstania, przypominają nam o bohaterstwie tych, którzy stanęli przeciwko nazistowskim okupantom, a także o wadze pamięci i odpowiedzialności każdego pokolenia. Dzisiaj, żonkile są nie tylko żywym symbolem powstania w getcie warszawskim, ale także uniwersalnym znakiem solidarności z ofiarami Holocaustu. Są przypomnieniem o potrzebie walki z wszelkimi formami nienawiści i dyskryminacji oraz potrzebie dialogu ponad podziałami.

Źródła:

  • https://polin.pl/pl/zonkile
  • https://www.1944.pl/artykul/akcja-spoleczno-edukacyjna-zonkile-.,4041.html
Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…