Historia

Getto warszawskie – gdzie było? Jak wyglądało życie w getcie?

Getto warszawskie w czasie II wojny światowej było przeznaczone wyłącznie dla osób żydowskiego pochodzenia. W szczytowym momencie miało prawie pół miliona „mieszkańców”. Żydzi żyli tam w strasznych warunkach, zupełnie oddzieleni od tego, co działo się po drugiej stronie muru. 

 Getto warszawskie było założone przez niemieckie władze w październiku 1940 roku, a zlikwidowane w 1943 roku po wybuchu powstania, które Niemcy krwawo stłumili.

Czym było getto warszawskie?

Getto w Warszawie było zamkniętą, odizolowaną częścią stolicy, w której zgromadzono osoby pochodzenia żydowskiego w trakcie II wojny światowej. Był to jeden z elementów planu eksterminacji Żydów, jaki miał Adolf Hitler. Utworzono je w 1940 roku. Mur getta warszawskiego był symboliczną granicą piekła, ponieważ życie w getcie z miesiąca na miesiąc od jego utworzenia było coraz trudniejsze, aż do wybuchu powstania w getcie warszawskim [link] w 1943 roku. 

Czy wiesz, że…
Getta powstawały w różnych miastach Polski, m.in. w: Krakowie, Lublinie, Częstochowie, Białymstoku, Kielcach, Rzeszowie. 

Gdzie było warszawskie getto?

Teren getta warszawskiego obejmował teren dzisiejszego Śródmieścia, m.in.: ulice Stawki, Dziką, Okopową, Konwiktorską, Świętojerską, Tłomackie, Elektralną, Nalewki, plac Grzybowski i plac Bankowy. Był to bardzo mały teren, na którym zgromadzono prawie pół miliona osób.

Życie w getcie warszawskim

Zgromadzenie w getcie tak dużej ilości osób skutkowało problemem ze znalezieniem miejsca nie tylko do mieszkania, ale wręcz do spania i codziennego życia. Ludzie byli stłoczeni w przepełnionych kamienicach. Szerzyły się brud, głód i choroby. Kto nie pracował, ten nie miał przydziału na jedzenie, co błyskawicznie odbierało szanse przetrwania chorym, starszym i dzieciom. Ostatecznie prawie 75% ludności wywieziono do obozów koncentracyjnych, część zginęła w getcie. Niewielu udało się przetrwać.

Codziennie ktoś ginął, z czasem kolejne grupy wyprowadzano z getta i kierowano do pociągów, których punktem docelowym była Treblinka. Sytuacja w getcie przed powstaniem była dramatyczna. Żydzi zdawali sobie sprawę, że zginą albo na miejscu, albo w obozie. Dlatego też podjęli decyzję o walce do końca.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Historia

Co to jest sukcesja tronu? Linia sukcesji do brytyjskiego tronu

Linia sukcesyjna do tronu brytyjskiego oparta jest na niezwykle starych przepisach…
Historia

Królewska rodzina: dzieci, wnuki i prawnuki królowej Elżbiety II i księcia Filipa

8 września 2022 roku, po wieloletnim panowaniu zmarła królowa Wielkiej Brytanii…
AktualnościHistoria

Królowa Elżbieta II i jej panowanie. Praktycznie najdłuższa monarchia świata

6 lutego 1952 roku na tron Wielkiej Brytanii wstąpiła córka króla…