HistoriaRelacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Rocznica Powstania Warszawskiego. Czym dziś jest patriotyzm?

Na czym polega patriotyzm w czasie pokoju?

Obchodzimy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Młodzi ludzie biorący w nim udział byli prawdziwymi patriotami. A co dziś oznacza to słowo? Jak być patriotą w czasach pokoju?

Od wielu lat toczy się dyskusja, czy doprowadzenie do wybuchu Powstania Warszawskiego było słuszną decyzją. Jego uczestnicy podkreślają jednak, że był to ogromny zryw wolności i miłości do ojczyzny, choć okupiony ogromem ofiar. Dziś mamy wielkie szczęście, że żyjemy w czasach pokoju. Nie musimy obawiać się o naszą wolność ani narażać życia w jej obronie tak, jak nasi dziadkowie i pradziadkowie. Możemy i powinniśmy jednak dbać o nasz kraj, aby rozwijał się i rozkwitał. Sprawdź, jak dziś być patriotą i jak rozumieć to słowo w obecnych realiach.

Co oznacza patriotyzm?

Odpowiedź na pytanie, czym jest patriotyzm, daje definicja tego pojęcia. Słowo „patria” pochodzi z łaciny i oznacza ojczyznę. Jest to więc postawa szacunku i umiłowania ojczyzny oraz gotowość do jej obrony i ponoszenia za nią ofiary. Możemy więc przyjąć, że nowoczesny patriotyzm odnosi się przede wszystkim do pierwszej części definicji, czyli szacunku i umiłowania ojczyzny oraz starania o dobro jej i jej mieszkańców (nas wszystkich).

Wyjątkowy polski patriotyzm

Burzliwa historia naszego kraju spowodowała, że polski patriotyzm przez wiele pokoleń był patriotyzmem walki o wolność i niepodległość. Natomiast w ostatnich latach patriotyzm był często mylony z nacjonalizmem, a przez przeciwników takiego podejścia nieco wyciszany. W związku z tym polski patriotyzm powinien przejść pewną ewolucję.

Jak być nowoczesnym patriotą?

Jak być patriotą w czasach pokoju? Okazuje się, że jest wiele codziennych zachowań, które z pewnością można nazwać patriotyzmem. Są to m.in.:

  • aktywność społeczna, która objawia się np. poprzez aktywne uczestniczenie w życiu społeczności lokalnej czy udział w wyborach;
  • zwracanie uwagi na problemy innych ludzi i bezinteresowna pomoc osobom potrzebującym;
  • uczciwość w codziennym życiu m.in. poprzez prawdomówność, płacenie podatków czy kasowanie biletów, korzystanie z legalnych źródeł muzyki i filmów;
  • znajomość historii i kierowanie się jej naukami;
  • szacunek dla tradycji i symboli narodowych, a także aktywne uczestniczenie w rozwoju współczesnej kultury;
  • przedsiębiorczość i aktywne uczestnictwo w rozwoju kraju;
  • dbanie o środowisko, by dobrze się żyło nie tylko nam, ale też przyszłym pokoleniom.
     

Zobacz także:  Historia jest nauczycielka życia

Fot.: Kamyq/Pixabay

 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak sobie radzić z doomscrollingiem? Ogranicz media!

Media społecznościowe potrafią być świetne i dają nam dużo radości, ale…