HistoriaRelacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Rocznica Powstania Warszawskiego. Czym dziś jest patriotyzm?

Na czym polega patriotyzm w czasie pokoju?

Obchodzimy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Młodzi ludzie biorący w nim udział byli prawdziwymi patriotami. A co dziś oznacza to słowo? Jak być patriotą w czasach pokoju?

Od wielu lat toczy się dyskusja, czy doprowadzenie do wybuchu Powstania Warszawskiego było słuszną decyzją. Jego uczestnicy podkreślają jednak, że był to ogromny zryw wolności i miłości do ojczyzny, choć okupiony ogromem ofiar. Dziś mamy wielkie szczęście, że żyjemy w czasach pokoju. Nie musimy obawiać się o naszą wolność ani narażać życia w jej obronie tak, jak nasi dziadkowie i pradziadkowie. Możemy i powinniśmy jednak dbać o nasz kraj, aby rozwijał się i rozkwitał. Sprawdź, jak dziś być patriotą i jak rozumieć to słowo w obecnych realiach.

Co oznacza patriotyzm?

Odpowiedź na pytanie, czym jest patriotyzm, daje definicja tego pojęcia. Słowo „patria” pochodzi z łaciny i oznacza ojczyznę. Jest to więc postawa szacunku i umiłowania ojczyzny oraz gotowość do jej obrony i ponoszenia za nią ofiary. Możemy więc przyjąć, że nowoczesny patriotyzm odnosi się przede wszystkim do pierwszej części definicji, czyli szacunku i umiłowania ojczyzny oraz starania o dobro jej i jej mieszkańców (nas wszystkich).

Wyjątkowy polski patriotyzm

Burzliwa historia naszego kraju spowodowała, że polski patriotyzm przez wiele pokoleń był patriotyzmem walki o wolność i niepodległość. Natomiast w ostatnich latach patriotyzm był często mylony z nacjonalizmem, a przez przeciwników takiego podejścia nieco wyciszany. W związku z tym polski patriotyzm powinien przejść pewną ewolucję.

Jak być nowoczesnym patriotą?

Jak być patriotą w czasach pokoju? Okazuje się, że jest wiele codziennych zachowań, które z pewnością można nazwać patriotyzmem. Są to m.in.:

  • aktywność społeczna, która objawia się np. poprzez aktywne uczestniczenie w życiu społeczności lokalnej czy udział w wyborach;
  • zwracanie uwagi na problemy innych ludzi i bezinteresowna pomoc osobom potrzebującym;
  • uczciwość w codziennym życiu m.in. poprzez prawdomówność, płacenie podatków czy kasowanie biletów, korzystanie z legalnych źródeł muzyki i filmów;
  • znajomość historii i kierowanie się jej naukami;
  • szacunek dla tradycji i symboli narodowych, a także aktywne uczestniczenie w rozwoju współczesnej kultury;
  • przedsiębiorczość i aktywne uczestnictwo w rozwoju kraju;
  • dbanie o środowisko, by dobrze się żyło nie tylko nam, ale też przyszłym pokoleniom.

Zobacz także:  Historia jest nauczycielka życia

Fot.: Kamyq/Pixabay