Relacje społeczneŚwiat wokół nasTechnologie

Jak i gdzie szukać wartościowych wiadomości w Internecie?

W dobie internetu nasze możliwości zdobywania wiedzy są praktycznie nieograniczone. Niestety, nie wszystko, co znajdziemy w sieci, jest zgodne z prawdą. Czy wiesz, gdzie szukać cennych informacji i jak odróżnić je od fake newsów?

W erze fake newsów trzeba nauczyć się szukać informacji na własną rękę i weryfikować źródła, z których korzystamy. Rozpowszechnianie fałszywych danych nasiliło się podczas epidemii koronawirusa, ale jest to problem, który w internecie istnieje już od wielu lat.

Jakie informacje do nas trafiają?

Za większość informacji, które do ciebie docierają, odpowiedzialne są algorytmy, badające historię odwiedzanych portali czy historię zakupów online. Korzystają z nich zarówno wyszukiwarki internetowe, jak i media społecznościowe. Chociaż dzięki nim otrzymujesz spersonalizowane treści, które odpowiadają twoim poglądom i zainteresowaniom, to z drugiej strony wpadasz w tzw. bańkę informacyjną. Taka bańka ogranicza nasze horyzonty, nie pozwala zgłębić zagadnienia z innego punktu widzenia i może stać się narzędziem manipulacji. Zwłaszcza jeśli stanie się nośnikiem nierzetelnych informacji.

Jak rozpoznać fake newsy?

Fake newsy to po prostu nieprawdziwe informacje. W internecie powstaje ich mnóstwo. Wszystkie mają sensacyjny charakter, a ich celem jest zachęcenie do kliknięcia w link, a także do udostępnienia materiału w mediach społecznościowych (skąd trafiają do kolejnych odbiorców). Żeby nie dać się zmanipulować portalom rozpowszechniającym fake newsy i umieć je rozpoznać wśród wartościowych serwisów, weryfikuj dane, które się na nich pojawiają. Zawsze sprawdzaj, czy dany artykuł ma autora, kiedy został napisany oraz na podstawie jakich źródeł powstał.

Gdzie szukać prawdziwych informacji?

Aby znaleźć rzetelne informacje, nie musisz rezygnować z przeglądania ulubionych portali i korzystania z mediów społecznościowych. Jeśli chcesz zdobyć fakty i maksymalnie zgłębić jakiś temat, korzystaj z wielu różnych źródeł. Porównuj wiadomości. Kiedy nie masz pewności, czy jakieś informacje są prawdziwe i przedstawione w sposób obiektywny, poproś o pomoc dorosłych. Informacje na temat bieżących spraw możesz znaleźć, np. na stronie Państwowej Agencji Prasowej, Reuters lub Associated Press. Danych o działalności publicznej i politycznej szukaj z kolei na oficjalnych stronach rządowych i międzynarodowych. Są też portale, które sprawdzają wiarygodność informacji, np. demagog.org.pl, konkret24 czy oko.press. Czytając porównuj zdjęcia. W niektórych publikacjach pokazywane są kadry, aby nie pokazać pełnego obrazu. Zdarzają się też fotomontaże. Zwracaj na to uwagę.

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…