BezpieczeństwoTechnologie

Dlaczego warto korzystać z trybu incognito?

Ochrona naszych danych i informacji o nas w Internecie staje się coraz ważniejsza i coraz trudniejsza. Dlatego warto korzystać ze wszystkich sposobów, które pozwolą nam zwiększyć bezpieczeństwo w sieci. Takim narzędziem jest tryb incognito, który możesz włączyć w trakcie przeglądania stron w internetowych.

Pamiętaj jednak, że tryb incognito nie zapewnia pełnej anonimowości. Twoja aktywność jest widoczna dla operatora sieci, zachowane są również ściągnięte pliki. I co najważniejsze – tryb incognito nie chroni przed wirusami.

Kiedy warto stosować tryb incognito?

Tryb incognito to możliwość przeglądania Internetu z zachowaniem prywatności. Wygląda to tak, że po włączeniu trybu incognito strony, które odwiedzasz, nie zapisują się w historii przeglądania. Żaden login i hasło również nie są zapamiętywane, podobnie jak słowa czy frazy wpisywane w przeglądarkę. Jakiekolwiek informacje czy pliki cookies (tzw. ciasteczka) również nie pozostawią śladu w twoim komputerze.

Kiedy warto stosować tryb incognito?

  • Przede wszystkim kiedy logujesz się na cudzym komputerze lub wchodzisz na ważne strony, np. banku.
  • Jeśli wyszukujesz informacji, o których nie chcesz, żeby wiedział ktoś inny, np. o swoich problemach.
  • Tryb incognito warto włączyć, jeśli chcesz komuś sprawić niespodziankę (kupić prezent, bilety na wydarzenie kulturalne czy sportowe), a korzystacie razem z jednego komputera.

Jak włączyć tryb incognito na różnych przeglądarkach?

Tryb prywatny można włączyć na każdej przeglądarce, choć w każdej w nieco inny sposób.

  • Włączanie trybu incognito w Mozilla Firefox rozpoczynasz od wejścia do menu, czyli musisz po prostu kliknąć trzy poziome kreski znajdujące się w prawym górnym rogu. Z menu wybierasz „Nowe okno prywatne” i w ten sposób uruchamiasz tryb incognito. Możesz to zrobić, korzystając ze skrótu – musisz wówczas kliknąć jednocześnie ctrl, shift oraz literę P.
  • Uruchomienie trybu prywatnego w Google Chrome jest praktycznie identyczne – w prawym górnym rogu ekranu wybierasz menu, w tym przypadku oznaczone trzema kropkami, a później „Nowe okno incognito”. Możesz skorzystać także z kombinacji przycisków, przy czym oprócz ctrl, shift klikasz literę N.
  • W przeglądarce Opera jedyną różnicą jest umiejscowienie menu z lewej strony, gdzie musisz wybrać opcję „Nowe okno prywatne”. Kombinacja skrótu klawiszy jest taka sama jak przypadku Google Chrome, czyli ctrl+shift+N.

Jak włączyć tryb incognito na telefonie?

Od kiedy telefony komórkowe przestały pełnić wyłącznie funkcję komunikacyjną, a stały się praktycznie kieszonkowymi komputerami, również przy korzystaniu z nich trzeba zadbać o bezpieczeństwo informacji. Jak więc włączyć tryb incognito na telefonie? Okazuje się, że na telefonie z Androidem czy iOS musisz postępować dokładnie tak samo jak w przypadku komputera – włączyć swoją przeglądarkę i kierować się informacjami podanymi powyżej. Jeśli chodzi o iPhone’a, to otwierasz przeglądarkę, klikając ikonkę „Safari”, następnie w prawym dolnym rogu wybierasz symbol dwóch nachodzących na siebie kwadratów, później wybierasz opcję „Prywatne” i klikasz napis „Gotowe”.

Zobacz także:

Fot. Adobe Stock