BezpieczeństwoTechnologie

Dlaczego warto korzystać z trybu incognito?

Ochrona naszych danych i informacji o nas w Internecie staje się coraz ważniejsza i coraz trudniejsza. Dlatego warto korzystać ze wszystkich sposobów, które pozwolą nam zwiększyć bezpieczeństwo w sieci. Takim narzędziem jest tryb incognito, który możesz włączyć w trakcie przeglądania stron w internetowych.

Pamiętaj jednak, że tryb incognito nie zapewnia pełnej anonimowości. Twoja aktywność jest widoczna dla operatora sieci, zachowane są również ściągnięte pliki. I co najważniejsze – tryb incognito nie chroni przed wirusami.

Kiedy warto stosować tryb incognito?

Tryb incognito to możliwość przeglądania Internetu z zachowaniem prywatności. Wygląda to tak, że po włączeniu trybu incognito strony, które odwiedzasz, nie zapisują się w historii przeglądania. Żaden login i hasło również nie są zapamiętywane, podobnie jak słowa czy frazy wpisywane w przeglądarkę. Jakiekolwiek informacje czy pliki cookies (tzw. ciasteczka) również nie pozostawią śladu w twoim komputerze.

Kiedy warto stosować tryb incognito?

  • Przede wszystkim kiedy logujesz się na cudzym komputerze lub wchodzisz na ważne strony, np. banku.
  • Jeśli wyszukujesz informacji, o których nie chcesz, żeby wiedział ktoś inny, np. o swoich problemach.
  • Tryb incognito warto włączyć, jeśli chcesz komuś sprawić niespodziankę (kupić prezent, bilety na wydarzenie kulturalne czy sportowe), a korzystacie razem z jednego komputera.

Jak włączyć tryb incognito na różnych przeglądarkach?

Tryb prywatny można włączyć na każdej przeglądarce, choć w każdej w nieco inny sposób.

  • Włączanie trybu incognito w Mozilla Firefox rozpoczynasz od wejścia do menu, czyli musisz po prostu kliknąć trzy poziome kreski znajdujące się w prawym górnym rogu. Z menu wybierasz „Nowe okno prywatne” i w ten sposób uruchamiasz tryb incognito. Możesz to zrobić, korzystając ze skrótu – musisz wówczas kliknąć jednocześnie ctrl, shift oraz literę P.
  • Uruchomienie trybu prywatnego w Google Chrome jest praktycznie identyczne – w prawym górnym rogu ekranu wybierasz menu, w tym przypadku oznaczone trzema kropkami, a później „Nowe okno incognito”. Możesz skorzystać także z kombinacji przycisków, przy czym oprócz ctrl, shift klikasz literę N.
  • W przeglądarce Opera jedyną różnicą jest umiejscowienie menu z lewej strony, gdzie musisz wybrać opcję „Nowe okno prywatne”. Kombinacja skrótu klawiszy jest taka sama jak przypadku Google Chrome, czyli ctrl+shift+N.

Jak włączyć tryb incognito na telefonie?

Od kiedy telefony komórkowe przestały pełnić wyłącznie funkcję komunikacyjną, a stały się praktycznie kieszonkowymi komputerami, również przy korzystaniu z nich trzeba zadbać o bezpieczeństwo informacji. Jak więc włączyć tryb incognito na telefonie? Okazuje się, że na telefonie z Androidem czy iOS musisz postępować dokładnie tak samo jak w przypadku komputera – włączyć swoją przeglądarkę i kierować się informacjami podanymi powyżej. Jeśli chodzi o iPhone’a, to otwierasz przeglądarkę, klikając ikonkę „Safari”, następnie w prawym dolnym rogu wybierasz symbol dwóch nachodzących na siebie kwadratów, później wybierasz opcję „Prywatne” i klikasz napis „Gotowe”.

Zobacz także:

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
BezpieczeństwoTechnologie

Czy deepfake jest legalny? Jak reagować na fałszywki?

Deepfake generator pozwala tworzyć nieprawdziwe obrazy, nagrania, dźwięki. Widzisz siebie lub…
BezpieczeństwoŚwiat wokół nasTechnologie

Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfake'i i nie paść ofiarą przestępcy?

Deepfake i programy umożliwiające wykorzystanie tej technologii niestety są często wykorzystywane…
BezpieczeństwoCiekawostkiTechnologie

Deepfake czyli tworzenie fałszywych obrazów i dźwięków. Czy to żart czy przestępstwo?

Deepfake to technika tworzenia fałszywych wideo, dźwięku lub obrazów do złudzenia…