Język polski i literaturaWiedzieć więcej

Czym jest fake news? Dlaczego nie warto wierzyć we wszystko?

Fake newsy to prawdziwa plaga naszych czasów. Ich rozpowszechnianie umożliwia przede wszystkim Internet, który pozwala każdemu użytkownikowi na publikowanie przeróżnych treści.

Fake newsy obliczone są przede wszystkim na wywołanie sensacji.

Fake news – co to właściwie jest?

Definicja fake newsa jest bardzo prosta. To nic innego jak fałszywa wiadomość. Problem polega jednak na tym, że nie wszyscy orientują się od razu, że nie ma ona zbyt wiele wspólnego z prawdą. Paradoksalnie, mimo dostępu do sieci i możliwości samodzielnego zweryfikowania wielu wiadomości, bardzo łatwo ulegamy fake newsom:

  • wielu użytkownikom sieci i odbiorcom wiadomości nie chce się weryfikować otrzymywanych informacji, wierzą więc oni w to, co mówią i piszą inni,
  • części informacji nie sposób samodzielnie zweryfikować, szczególnie jeśli dotyczą ważnych osób w kraju lub na świecie, polityków, celebrytów; trudno weryfikuje się także niektóre „nowinki” medyczne, jest więc bardzo wiele fake newsów dotyczących zdrowia, medycyny, zabiegów leczniczych.

Generator fake newsów – po co rozsyłać fałszywe wiadomości?

Przykładów fake newsów nie brakuje, choć obecnie najpopularniejsze są przede wszystkim te dotyczące koronawirusa. Z pewnością słyszałeś, że:

  • od noszenia maseczek można dostać grzybicy płuc;
  • testy na COVID-19 mogą zniszczyć barierę ochronną mózgu;
  • pandemia nie istnieje, a w Brazylii chowano puste trumny;
  • aspiryna jest lekarstwem na COVID-19.

Fake newsy tworzy się z różnych powodów. Niektórzy robią to dla żartu, inni chcą wzbudzić sensację, a jeszcze inni wykorzystują fake newsy po to, by na nich zarobić. Ostatni przykład fake newsa jest tego dowodem. Zresztą przy okazji epidemii COVID-19 pojawiło się więcej wiadomości o cudownych ziołach i innych lekach na tę chorobę. Niemała grupa ludzi dała się na to nabrać.

Odpowiedzialność za fake news

Rozpowszechnianie fałszywych informacji jest karane. Zanim więc puścisz w obieg daną informację, upewnij się, że jest ona sprawdzona i pewna. Każdy z nas bierze odpowiedzialność za rozprzestrzenianie wiadomości. Ostatnio boleśnie przekonał się o tym dwudziestotrzylatek z Węgier, który za rozpowszechnianie informacji, jakoby jedna z wiosek na Węgrzech była ośrodkiem zakażeń koronawirusem, został skazany na rok więzienia.

Zobacz także: Co to jest i skąd się wzięła kaczka dziennikarska

Fot.: Gerd Altmann / Pixabay

×
Język polski i literaturaWiedzieć więcej

Dlaczego warto czytać książki?