EkologiaGeografiaHobby i pasje

Spacer w Koronach Drzew i inne atrakcje Karkonoszy

Karkonoski Park Narodowy założony został w 1959 roku na terenie województwa dolnośląskiego, podobnie jak Park Narodowy Gór Stołowych. Jego powierzchnia to 5 951,42 ha.

Karkonoski Park Narodowy to jeden z czterech Parków (obok Pienińskiego, Babiogórskiego i Parku Gór Stołowych), którego symbolem umieszczonym w logo nie jest zwierzę. W przypadku Parku Karkonoskiego są to dwie rośliny: dzwonek karkonoski i goryczka trojeściowa. Ta pierwsza roślina jest szczególnie wyjątkowa, na całym świecie wstępuje tylko w dwóch miejscach: w Karkonoszach i czeskich Sudetach.

Rośliny i zwierzęta Karkonoszy

Świat roślin Karkonoszy jest bardzo zróżnicowany, można tam spotkać rośliny pochodzące z różnych rejonów geograficznych. Wiele z nich to gatunki rzadkie, zagrożone wyginięciem. Kilka z tych gatunków to karkonoskie endemity, czyli rośliny występujące wyłącznie na tym terenie. A należą do nich m.in. dzwonek karkonoski, gnidosz sudecki czy przytulia sudecka (krytycznie zagrożona wyginięciem).

W Parku występuje wiele gatunków zwierząt, w tym około 40 ssaków. Największą ciekawostką Karkonoskiego Parku Narodowego jest muflon, który sprowadzony został na początku XX w. z Korsyki. Poza tym na terenie Parku żyje m.in. 16 gatunków nietoperzy, bobry, lisy i sarny. Wśród 90 gatunków ptaków warto szczególne wymienić sóweczkę, głuszca, cietrzewia czy płochacza halnego.

Karkonoskie szlaki turystyczne 

Na terenie Karkonoskiego Park Narodowego wyznaczono około 120 km szlaków pieszych, większość z nich prowadzi oczywiście po trenach mocno górzystych. Na samą Śnieżkę dotrzeć można na cztery różne sposoby. Najtrudniejszy jest szlak czarny, który jest co prawda najkrótszy, ale w wielu miejscach trzeba wspinać się na duże stromizny. Najłatwiejsze są szlaki żółty i zielony, prowadzące od strony czeskiej, które dość łagodnie doprowadzają na szczyt.

Również dla pasjonatów rowerów w Karkonoszach przygotowano wiele ciekawych tras, które liczą ogółem około 70 km. Trasy mają wspólna nazwę Rowerowe Olbrzymy i prowadzą często przez trudne podjazdu i zjazdy w wysokich górach.

Atrakcyjne miejsca Karkonoszy

Karkonosze oferują wiele atrakcyjnych miejsc do odwiedzenia

  • Symbolem Karkonoszy i zarazem ich najwyższym szczytem jest Śnieżka, której wysokość wynosi 1602 m n. p. m. Kolejne najwyższe szczyty po polskiej stronie Karkonoszy to Wielki Szyszak (1509 m n. p. m.), Smogornia (1490 m n.p.m.) oraz Łabski Szczyt (1472 m n.p.m.). Pod Śnieżką znajduje się też bardzo popularny karkonoski szczyt – Kopa (1378 m n.p.m.), gdzie znajduje się początek tras kompleksu narciarskiego Karpacz Ski Arena.
  • Najwyższym wodospadem w polskich Karkonoszach jest Kamieńczyk. Spada trójstopniową kaskadą z wysokości 27 metrów do pięknie położonego Wąwozu Kamieńczyka.
  • Niezwykłą atrakcją Karkonoszy jest ścieżka w Koronach Drzew. Specjalna kładka nad koronami drzew liczy 1300 metrów, a jej zwieńczeniem jest 45. metrowa wieża widokowa.

Fot Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?

Noworoczne postanowienia to swego rodzaju tradycja. Prawie każdy na początku nowego…
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Adwent – jakie postanowienia adwentowe warto podjąć?

Każdy człowiek staje czasem przed wyzwaniem. Musi zrobić coś trudnego albo…