Nie ryzykuj!
Kąpiel w rzece wiąże się niejednokrotnie z dużo większym ryzykiem niż wejście do morza czy jeziora. Niebezpieczne są zarówno zdradliwe rzeczne prądy, jak i trudne do wychwycenia na pierwszy rzut oka niebezpieczne zanieczyszczenie wody.
Dno rzeki może kryć wiele niespodzianek. Nigdy nie wiesz, co znajduje się na dnie. Trudno także przewidzieć, jak głęboka jest rzeka kawałek dalej od miejsca, w którym aktualnie przebywasz.
Co można znaleźć na dnie rzeki?
Wchodząc do rzeki, szczególnie w pobliżu mniejszych i większych miast, nigdy nie wiesz, co możesz spotkać na jej dnie. Niestety ludzie wyrzucają do wody bardzo różne przedmioty, które dla pływaka mogą stanowić poważne zagrożenie. Nie bez powodu ostrzega się przed wchodzeniem do wody w miejscu niestrzeżonym. W momencie poważnego skaleczenia się o metal, szkło lub inny niebezpieczny przedmiot znajdujący się na dnie, nie ma kto udzielić Ci pomocy.
Wir w rzece i inne zagrożenia
Rzeki są wyjątkowo zdradliwymi kąpieliskami, do których warto podchodzić z należytą ostrożnością. Ratownicy podkreślają, że niebezpieczeństwa wynikają przede wszystkim z:
- nierównego dna rzeki, które w jednym miejscu może być bardzo płytkie, a trochę dalej głębokie i z zapadliskami;
- wirów, prądów zstępujących, które są w stanie błyskawicznie wessać mniej doświadczonego pływaka;
- silnego prądu w niektórych miejscach rzeki, który może uniemożliwić bezpieczny powrót na brzeg.
Zanieczyszczenia, których nie widać
Osobnym problemem rzecznych kąpielisk jest ich ogromne zanieczyszczenie. To kolejny powód, dla którego nie warto wchodzić do rzeki w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Do rzek trafia rocznie ogromna ilość zanieczyszczeń, takich jak nawozy czy ścieki. Podczas kąpieli mogą one negatywnie oddziaływać nie tylko na skórę. Jeśli napijesz się skażonej wody, możesz się poważnie zatruć.
Zobacz także: Jak bezpiecznie udzielać pomocy nad wodą?
Fot.: PublicDomainPictures/Pixabay