Jak bezpiecznie udzielać pomocy nad wodą?

koło ratunkowe przy stanowisku ratownika na plaży

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Kilka podstawowych zasad

Teoretycznie każdy powinien wiedzieć, jak udzielić pomocy nad wodą, jak wyciągnąć tonącego i co zrobić w ramach pierwszej pomocy. Woda jest jednak bardzo zdradliwa, a wyciągnięcie tonącego z wody nie jest takie proste.

Udzielenie pomocy osobie tonącej przede wszystkim powinno polegać na zaalarmowaniu ratownika, a jeśli jesteś na kąpielisku niestrzeżonym – najbliżej osoby dorosłej.

Jak pomóc tonącemu?

Brawura, z jaką bardzo często można się spotkać nad wodą w trakcie wakacji, nierzadko ma opłakane skutki. Niebezpieczne jest skakanie „na główkę”, zabawa na falochronie, a także odpływanie za daleko poza bezpieczną strefę wyznaczoną bojami. Jeśli widzisz osobę, która wpadła do wody i nie może się z niej wydostać lub zauważysz, że osoba, która poszła popływać, długo nie wraca z wody, koniecznie zaalarmuj ratownika lub najbliższą osobę dorosłą. Nie próbuj udzielać pomocy samodzielnie, wyciągnięcie tonącego na brzeg wymaga bowiem ogromnej siły i wprawy. Chcąc pomóc tonącemu, możesz także na siebie ściągnąć niebezpieczeństwo.

Pierwsza pomoc

Widzisz osobę tonącą – co robisz?

  • Alarmujesz osoby znajdujące się w pobliżu.
  • Jeśli plaża jest strzeżona – wołasz ratownika.
  • Dzwonisz pod numer alarmowy.
  • Jeśli ofiara jest niedaleko brzegu, możesz poszukać tyczki, wiosła, gałęzi, którą będzie można podać tonącemu; absolutnie nie podawaj mu własnej dłoni, ponieważ to Ty możesz stracić równowagę i wpaść do wody.

Nie próbuj samodzielnie ratować tonącego, poczekaj na osobę dorosłą. Tonący waży znacznie więcej niż w rzeczywistości, trzeba mieć więc doświadczenie i odpowiednią siłę, aby udzielić pomocy jemu i jednocześnie nie dać się wciągnąć pod wodę.

Zasady bezpiecznego wypoczynku

Przede wszystkim pamiętaj o własnym bezpieczeństwie. Wielu interwencji ratowników wodnych by nie było, gdyby kąpiący wykazywali się większą dyscypliną.

  • Nie pływaj w miejscach, w których jest zakaz kąpieli.
  • Wybieraj kąpieliska strzeżone, najlepiej pływaj w pobliżu budki ratowników.
  • Nie skacz do wody „na główkę”.
  • Jeśli niechcący wpadniesz do wody, zatkaj ręką usta i nos. Pozwoli Ci to uniknąć zakrztuszenia.
  • Jeżeli złapie Cię skurcz, nie panikuj. Wyprostuj nogę, palce stopy podciągnij do góry. W ten sposób staraj się utrzymać na wodzie, dopóki skurcz nie odpuści.

Zobacz takżeBezpieczna kąpiel w morzu – na co zwracać uwagę, czego unikać

Fot. Adobe Stock

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');