Język polski i literaturaMitologiaWiedzieć więcej

Styks i pozostałe rzeki Hadesu – ich nazwy i znaczenie

Według mitologii greckiej Hades był ponurą krainą, do której po śmierci trafiali ludzie. W podziemiach płynęło pięć rzek, a każda z nich miała swoją nazwę i inne znaczenie dla starożytnych Greków. Sprawdź, jak się nazywały i z czym były kojarzone.

Hades to kraina zmarłych, w której rządził bóg Hades, nazywany przez starożytnych Greków panem podziemia. W Hadesie płynęło pięć rzek, z których główną była rzeka Styks – to właśnie przez nią przepłynąć musiał śmiertelnik, aby dostać się do królestwa cieni.

Jakie rzeki płynęły w Hadesie?

Hades składał się z trzech pomniejszych krain, do których po śmierci trafiali ludzie. Były to m.in. Pola Elizejskie przeznaczone dla wyjątkowych osób, Ereb dla niczym niewyróżniających się jednostek oraz Tartar dla tych, którzy zostali skazani na wieczne męki.
W podziemiu było pięć rzek, a każda z nich miała swojego boga rzecznego. Najważniejsza z nich, czyli Styks, była zarządzana przez boginię o tym samym imieniu. Poza Styksem w Hadesie płynęły również rzeki Lete, Acheron, Kokytos i Flegeton.

Rzeka Styks – najważniejsza rzeka Hadesu

Styks to mityczna rzeka w Hadesie, która prowadziła ze świata żywych do świata zmarłych. Starożytni Grecy wierzyli, że jest tylko jeden sposób, aby się tam dostać – na łodzi Charona. Za przepłynięcie rzeki trzeba była oczywiście zapłacić przewoźnikowi. Stąd też wziął się zwyczaj wkładania zmarłym osobom w usta monety, która była opłatą dla Charona i miała pomóc mu w bezpiecznym dostaniu się do podziemi.

Znaczenie rzek Hadesu

  • Kokytos – rzeka lamentu. Jeśli osoba zmarła nie zapłaciła Charonowi za przewóz przez rzekę Styks, była skazana na sto lat wędrówek po brzegu Kokytosa.
  • Acheron – rzeka smutku.
  • Lete – rzeka zapomnienia. Każdy, kto napił się płynącej w niej wody, tracił pamięć i zapominał o swoim ziemskim życiu.
  • Flegeton – rzeka ognia, zamieszkana przez boga o tym samym imieniu.

Zobacz także:  Mitologia grecka – mit o Prometeuszu

Rys.: Adobe Stock