Język polski i literaturaWiedzieć więcej

Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce – kto to powiedział?

Sentencja „Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce” stała się podstawą dla renesansowego postrzegania świata i używana jest również współcześnie. Sprawdź, kto pierwszy wypowiedział te słowa i co one oznaczają.

Myślą przewodnią renesansu było dobrze znane współczesnym ludziom zdanie: „Nic, co ludzkie, nie jest mi obce”. Niewiele osób wie jednak, jaki był pierwotny sens tych słów i dlaczego akurat one są tak mocno związane z nurtem humanizmu i antropocentryzmu.

„Nic, co ludzkie, nie jest mi obce” – kto wypowiedział te słowa?

„Nic, co ludzkie, nie jest mi obce” to skrócona i popularna współcześnie wersja sentencji „Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce”, która po raz pierwszy została użyta przez Terencjusza. Po łacinie to zdanie występuje w kilku wariantach, m.in. jako: „Homo sum et nil humanum, a me alienum esse puto” i „Homo sum, humani nihil a me alienum puto”.

Kim był Terencjusz?

Terencjusz, a właściwie Publius Terentius Afer, to rzymski komediopisarz, którego dzieła jako jedne z nielicznych zachowały się do naszych czasów. Pochodził z Afryki, od dziecka mieszkał jednak w Rzymie i był niewolnikiem. Prawdopodobnie dzięki swojemu talentowi literackiemu udało mu się odzyskać wolność i wystawiać sztuki.

Humanizm i antropocentryzm a słowa Terencjusza

„Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce” stały się głównym hasłem epoki renesansu oraz dewizą humanistów, którzy czerpali z kultury i filozofii starożytnych Greków i Rzymian oraz przeciwstawiali się średniowiecznym poglądom. Antropocentryzm i humanizm to nurty, które skupiały się nie na sprawach wiecznych, ale na człowieku, na kierowaniu się rozumem, rozwijaniu zdolności umysłowych i naukowych oraz wszechstronnemu wykształceniu. Słowa Terencjusza „Homo sum, humani nihil a me alienum puto” najlepiej przekazywały założenia epoki odrodzenia i podkreślały ważne miejsce człowieka w świecie.
 

Zobacz także:  Co oznacza jabłko niezgody?

Fot.: Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiGry i quizyWiedzieć więcej

Co to jest burza mózgów? W czym może pomóc?

Burza mózgów to dyskusja, której podstawowym celem jest wskazanie możliwie największej…
CiekawostkiWiedzieć więcej

Co to jest mapa myśli i dlaczego warto z niej korzystać?

Mapy myśli to coraz popularniejszy sposób tworzenia notatek. Niektórzy wykorzystują je…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…