Język Polski i literatura

Przyczyny i znaczenie wojny trojańskiej

Historycy nie są zgodni, czy wojna trojańska opisywana w dziełach starożytnych faktycznie miała miejsce. Nie znaczy to jednak, że nie warto zapoznać się z jej możliwymi przyczynami i przebiegiem, zwłaszcza że motyw podbicia Troi jest nadal popularny w kulturze i sztuce.

Zgodnie z opisami Homera znajdujących się w „Iliadzie” i „Odysei” wojna trojańska to trwająca 10 lat walka między Troją a Grekami (Achajami). Według historyków oblężenie miasta miało miejsce ok. 1200 r. p.n.e. Do dziś toczą się jednak spory dotyczące prawdziwości historii przedstawionej przez Homera, nie wiemy do końca, co jest faktem, a co fikcją i mitem.

Przyczyny wojny trojańskiej

Mityczną przyczyną wojny trojańskiej było porwanie pięknej Heleny, żony króla Sparty, przez księcia trojańskiego, Parysa. Król Sparty o pomoc w odbiciu małżonki poprosił swojego brata Agamemnona, który wyruszył na podbój Troi wraz z innymi wojownikami achajskimi.
Dowódcami w wojnie trojańskiej byli:

  • od strony Achajów – Agamemnon, Menelaos i Achilles,
  • od strony Troi – Priam, Hektor i Parys.

Podstęp Achajów, czyli koń trojański

Koń trojański to jeden z najbardziej znanych podstępów, który ostatecznie pomógł Achajom podbić Troję. Pomysłodawcą stworzenia dużego, drewnianego konia, w którym mieli schować się greccy wojownicy, był Odyseusz.
Budując konia trojańskiego, Achajowie upozorowali chęć porozumienia z przeciwnikami i zaniechania działań wojennych. Obrońcy Troi przyjęli prezent i pozwolili, aby koń wjechał na ich teren, a nocą Grecy ukryci w pułapce wpuścili pozostałe wojsko i spalili miasto.

Wojna trojańska w kulturze

Wojna trojańska silnie zakorzeniła się w kulturze europejskiej. Widać to nie tylko w literaturze i sztuce, ale również w języku, w którym nie brakuje frazeologizmów nawiązujących do tych wydarzeń, takich jak „koń trojański” (podstęp, coś tylko z pozoru bezpiecznego i przyjaznego), „jabłko niezgody” (przyczyna nieporozumienia) i „pięta Achillesa” (słaby punkt).

Zobacz także:  Jabłko niezgody

Polecane artykuły
Język Polski i literatura

Sentencje łacińskie – poznaj najsłynniejsze aforyzmy

Maksymy łacińskie dzisiaj wypierane są przez nośne amerykańskie i angielskie slogany. To jednak znajomość łacińskich sentencji nobilituje, dodaje wypowiedzi profesjonalizmu, jest świadectwem…
Język Polski i literatura

Dlaczego warto pisać pamiętnik i w jaki sposób go prowadzić?

Pamiętniki uznawane są za jedną z form literackich. Zostawiło je po sobie wielu znanych ludzi i stały się fascynującą lekturą dla potomnych….
Język Polski i literatura

Powiedzenia – czy mogą nas czegoś nauczyć?

Powiedzenia polskie każdy z nas zna, każdy ich używa, ale czy każdy wie, co naprawdę oznaczają? Pierwotne znaczenie jest często trudne do…