CiekawostkiWiedzieć więcej

Rekrutacja do szkół średnich 2023 krok po kroku – ważne terminy i procedury

Rekrutacja do szkół średnich 2023 odbywać się będzie między majem a lipcem. Następnie, jeśli w szkołach zostaną wolne miejsca, prowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca. Zobacz, jak wygląda procedura.

Rekrutacja do szkoły średniej odbywa się na podstawie punktów z wyników z egzaminu ósmoklasisty oraz ocen na świadectwie.  

Jak przebiega rekrutacja do szkół średnich 2023/24?

Kalendarz rekrutacji do szkół średnich 2023 możesz sprawdzić na stronie kuratorium oświaty twojego województwa. Odbywać się ona będzie na podstawie ocen na świadectwie, wyników egzaminu ósmoklasisty i punktów dodatkowych. W przypadku szkół sportowych, artystycznych, językowych – wymagane mogą być dodatkowe testy kompetencyjne. Ich terminy również podawane są do publicznej wiadomości. 

Rekrutacja do szkół średnich 2023/24 – terminy

Terminy rekrutacji do szkół średnich określa kuratorium każdego województwa. Zawsze warto więc dokładnie sprawdzić, jakie terminy obowiązują w twoim regionie. 

 • W pierwszych miesiącach roku (np. w Warszawie – do końca lutego), szkoły publikują ofertę na kolejny rok szkolny. 
 • Około połowy maja uczniowie muszą zalogować się do swojego konta w Elektronicznym Systemie Rekrutacji Vulcan (vulcan.edu.pl) i mogą składać wnioski (podpisane przez rodzica lub opiekuna prawnego) o przyjęcie do wybranych szkół (można złożyć wniosek do kilku szkół). W zależności od województwa trwa to najczęściej do połowy czerwca, ale papiery do szkół lub oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych itp. trzeba złożyć wcześniej – zwykle do końca maja 2023.
 • Od połowy czerwca uczniowie składają poświadczenia świadectw ukończenia szkoły oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Mają na to czas do drugiego tygodnia lipca. W tym czasie mogą również zmienić wybór szkół i złożyć nowe wnioski do nowych szkół.
 • Około połowy lipca pojawiają się listy rankingowe, a uczniowie potwierdzają chęć nauki w danej szkole. 
 • Mniej więcej do końca lipca podawane są ostateczne listy przyjętych do szkoły. Jeśli jest taka możliwość – prowadzona jest rekrutacja uzupełniająca. 
 • W szkołach z dodatkowymi kryteriami naboru (dodatkowymi testami, sprawdzianami uzdolnień kierunkowych, próbami sprawności) obowiązują odrębne terminy zarówno składania dokumentów, jak i ogłaszania wyników.

Zobacz także: Jaką szkołę średnią wybrać po 8. klasie, czym się kierować

O czym warto pamiętać podczas rekrutacji do szkół średnich?

Rekrutacja do szkół średnich 2023 wymaga nie tylko przestrzegania terminów, ale i przygotowania odpowiednich dokumentów. Do szkoły średniej musisz:

 • złożyć odpowiedni wniosek o przyjęcie w poczet uczniów, 
 • przedstawić zaświadczenie o wyniku z egzaminu ósmoklasisty, 
 • przedstawić świadectwo ukończenia ósmej klasy. 

W przypadku szkół zawodowych wymagane może być także dodatkowe zaświadczenie o lekarza od braku przeciwwskazań do kształcenia się w danym kierunku. 

Źródła: 

 • https://www.kuratorium.waw.pl/pl/rodzice-i-uczniowie/rekrutacja-do-szkol/17072,Terminy-przeprowadzania-postepowania-rekrutacyjnego-i-postepowania-uzupelniajace.html
 •  https://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/8588987,rekrutacja-do-szkoly-sredniej-2023-co-musisz-o-niej-wiedziec.html

fot. Adobe Stock