Gry i quizyScan for Fun

Kalambury obrazkowe – zasady gry. Ćwicz swój umysł i baw się dobrze!

Kalambury z rysunkami to jedna z najpopularniejszych wersji tej gry, do której potrzebujesz jedynie kartki papieru i czegoś do pisania. To świetny pomysł na grę w dwie osoby lub w większej grupie. 

W kalambury obrazkowe możesz grać z rówieśnikami, młodszym rodzeństwem, dorosłymi. Ta gra nie zna limitów wiekowych. Kalambury dla dzieci z obrazkami to świetna rozrywka, ale także dorośli mogą się przy niej nieźle bawić. 

Kalambury obrazkowe – na czym polegają?

Kalambury to bardzo dobrze znana gra, do której nie potrzebujesz żadnego zaawansowanego sprzętu. Ogólna zasada, obowiązująca zarówno w kalamburach obrazkowych, jak i tych opowiadanych i pokazywanych, jest jedna: masz zademonstrować konkretne hasło tak, aby inni mogli je odgadnąć. Są też kalambury obrazkowe jako gry planszowe. Wówczas dokładne zasady planszówki znajdziesz w instrukcji – mogą się nieco różnić w zależności od producenta. Zwykle drużyny przesuwają się pionkami po polach planszy i losują karty z podanymi hasłami. W wersjach dla młodszych dzieci (które nie potrafią jeszcze dobrze czytać), losuje się karty z narysowanymi obrazkami, które trzeba przedstawić za pomocą gestów lub słów, a drużyna przeciwna musi je odgadnąć. Są też wersje, w których hasła są napisane na kartach, a sposób przedstawienia danego hasła (gestami lub rysunkiem) zależy od polecenia widocznego na danym polu planszówki.

Zobacz także: Co to jest kalambur i jak go odgadnąć?

Dlaczego kalambury warto rysować?

Rysowanie i kalambury świetnie do siebie pasują. Przede wszystkim kalambury wymagają wyobraźni, kreatywności, wyjścia poza utarte schematy. Świetnie więc pobudzają mózg do pracy. Jeśli dodatkowo połączysz to z rysowaniem, to efekt będzie jeszcze mocniejszy. Praca ręką świetnie wpływa także na pracę naszego mózgu. Możemy się więc świetnie bawić, odpoczywać, a przy tym skłaniać nasz umysł do kreatywnego wysiłku.  

Kalambury z rysunkami – twórz własne

Żyjemy w świecie, w którym non stop coś oglądamy, biernie obserwujemy różnorodne obrazy. Odwrócenie układu i zmuszenie się do twórczej pracy bardzo dobrze działa na nasze szare komórki. Odgadywanie hasła również wymaga niemałego zaangażowania, ponieważ nie dostajesz wszystkiego od razu. Musisz współpracować z osobą, która tworzy rysunek, np. zadając pytania dodatkowe, które pozwolą go rozbudować tak, aby odgadnięcie hasła było możliwe. Na początek hasła nie muszą być zbytnio skomplikowane:

  • okno, 
  • rycerz, 
  • zegar. 

Brzmi banalnie prawda? Ale jak to narysować?

Źródła:

  • https://www.alexander.com.pl/produkty/kalambury-obrazkowe-mini/ 
  • https://ksiegarnia-e.iai-shop.com/data/include/cms/Instrukcje-gier-Alexander/717927.pdf
  • https://www.kapitannauka.pl/blog/porady-eksperta/jak-wspierac-rozwoj-ruchowy-dziecka-przez-gry-i-zabawy

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…
CiekawostkiKultura i sztukaScan for Fun

1 kwietnia - prima aprilis. Skąd wziął się zwyczaj oszukiwania?

Skąd wziął się zwyczaj oszukiwania innych?