Gry i quizyScan for Fun

Kalambury – hasła, zasady, sposoby gry. To świetny pomysł na imprezy i spotkania

W kalambury można grać właściwie w każdych warunkach. Na dobrą sprawę nie potrzebujesz nawet kartki papieru. Wystarczy pokazywać scenki lub postaci. To świetna rozrywka, a przy okazji trening dla mózgu. 

Pomysł na kalambury dla dzieci i młodzieży to świetna zabawa na imprezy lub wieczór z rodziną lub przyjaciółmi. Szarady i kalambury to świetny trening uważności – bo musisz przecież obserwować, kto jakiej podpowiedzi potrzebuje. To także dobre wyzwanie dla sprawności umysłu – zabawa w skojarzenia i szybkie łączenie pokazywanych elementów wcale nie jest proste.

Kalambury – gra, którą rozegrasz wszędzie. Jak grać w kalambury?

Kalambury to gra banalnie prosta. Zasada jest właściwie jedna: ktoś pokazuje jakieś hasło, a inni mają je odgadnąć. Hasła do kalambur mogą pochodzić ze wspólnej kategorii, np. wakacje lub książki, filmy. Często hasłem do kalambur są przysłowia, związki frazeologiczne, złote myśli. 

Grać można na dwa sposoby:

  • drużynowo: dzielimy się na dwie grupy, w każdej wybiera się po jednej osobie, która losuje hasło i stara się je jak najlepiej pokazać swojej drużynie, a pozostali pilnują, żeby nie było żadnych niedopuszczalnych podpowiedzi; wygrywa drużyna, która zgromadzi więcej punktów;
  • pojedynczo: każda osoba przedstawia hasło (wymyślone lub wylosowane), a reszta zgaduje.  

Hasła do kalambur jak szukać inspiracji?

Hasła do kalambur mogą być śmieszne, skomplikowane, inspirowane książkami, filmami. Często wykorzystuje się przysłowia do kalambur. Można zagrać w grę z odgadywaniem słów po angielsku – sposobów na jej przeprowadzenie jest naprawdę wiele. Ogromnym plusem tej gry jest to, że można w nią zagrać właściwie wszędzie. Jedyne, czego możesz potrzebować to kartka papieru i coś do pisania, ale wystarczą też ręce i gra ciałem.  

Jak pokazać słowa do kalamburów?

Istotą gry w kalambury jest przedstawienie słowa lub hasła. Można to robić na kilka sposobów (w zależności jak umówią się gracze):

  • rysować,
  • pokazywać (jak mim),
  • opowiadać, ale bez używania słów, które występują w haśle.

Zobacz także: Zabawy słowne: pangram – co to za twór?

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…
CiekawostkiKultura i sztukaScan for Fun

1 kwietnia - prima aprilis. Skąd wziął się zwyczaj oszukiwania?

Skąd wziął się zwyczaj oszukiwania innych?