AktualnościWiedzieć więcejWydarzenia

Terminy rekrutacji do szkół średnich – dowiedz się, kiedy składać dokumenty

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych ruszyła! W większości województw od 16 maja uczniowie mogą składać wnioski o przyjęcie do szkoły. Wyniki rekrutacji ogłoszone zostaną w połowie lipca. 

Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych ustalają dyrektorzy placówek, natomiast przyjmuje się, że do II połowy czerwca uczniowie mają czas na zgłoszenie swojej kandydatury, a wyniki otrzymują w połowie lipca. 

Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

  • Rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej ruszyła 16 maja. Wtedy w większości województw kandydaci uzyskali możliwość składania wniosków o przyjęcie do wybranych szkół. Wyjątkiem jest województwo łódzkie, gdzie proces przyjmowania dokumentów właśnie się zakończył. 
  • W pozostałych częściach kraju rekrutacja do szkół średnich potrwa do 3. tygodnia czerwca. 
  • 1 lipca zostaną ogłoszone wyniki egzaminów ósmoklasisty. Uczniowie będą mieli czas (do 12-14 lipca, w zależności od województwa), aby uzupełnić swoje aplikacje o wyniki ze świadectwa i te z egzaminu.  

Rekrutacja do szkoły średniej i klasy sportowej, językowej lub artystycznej 

Terminy rekrutacji trochę inaczej wyglądają w przypadku uczniów, którzy chcą uczyć się w klasie sportowej czy językowej, a także artystycznej. W ich przypadku czas złożenia dokumentów jest krótszy i trwa do końca maja. Wiąże się to z tym, że już na początku czerwca ruszają testy znajomości języków, predyspozycji sportowych i artystycznych, które stanowią dodatkowy, ale bardzo ważny element takiej rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. 

Wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Wyniki pierwszej tury rekrutacji zostaną ogłoszone ok. 20 lipca, po czym uczniowie będą potwierdzać swoje deklaracje co do szkoły. Dodatkowa rekrutacja odbywać się będzie w sierpniu i jej wyniki zostaną ogłoszone w połowie miesiąca. Efekt rekrutacji w dużej mierze uzależniony jest od wyniku egzaminów ósmoklasistów oraz od średniej na świadectwie.

Fot. Adobe Stock