AktualnościWiedzieć więcej

Rekrutacja do szkół średnich – gdzie i jak złożyć wniosek i dokumenty? Do ilu szkół można aplikować?

Rekrutacja do szkoły średniej odbywa się od maja do lipca, z opcją dodatkowego naboru w sierpniu. Według ogólnych przepisów wnioski można złożyć do trzech szkół, ale czasami liczba ta jest większa. Jak to sprawdzić i gdzie? 

Rekrutacja do szkół średnich online powoli staje się standardem, do którego wszyscy się przyzwyczajamy. Dzięki temu rozwiązaniu wszystko odbywa się nieco szybciej i bardziej sprawnie. 

Jak wygląda rekrutacja do szkół ponadpodstawowych?

Przede wszystkim rekrutacja do szkoły średniej w dużej mierze dzisiaj odbywa się już elektronicznie. Są szkoły, które prowadzą standardowy nabór, natomiast coraz więcej robi to za pomocą systemu elektronicznego. To znacznie ułatwia cały proces, ponieważ wszystkie dane podajesz elektronicznie i w ten sam sposób poznajesz wyniki. Dopiero na samym końcu, do wybranej szkoły trzeba dostarczyć oryginały świadectwa i egzaminu ósmoklasisty

Rekrutacja do szkół średnich –  jakie dokumenty są potrzebne?

W systemie elektronicznym podajesz dane ze świadectwa oraz egzaminu ósmoklasisty. W przypadku naboru tradycyjnego potrzebne będą kopie tych dokumentów. Na koniec ich oryginały dostarczasz do szkoły, w której będziesz się uczyć, to ostateczne potwierdzenie twojej decyzji. Pamiętaj, wszystko trzeba zrobić w odpowiednich terminach rekrutacyjnych

Do ilu szkół można składać wniosek? Jak wygląda rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej?

Według przepisów krajowych, wniosek rekrutacyjny można składać do trzech wybranych szkół. Pamiętać przy tym trzeba, że szkoła znajdująca się na czele listy traktowana jest jako szkoła preferowana. Zdarza się, że w niektórych gminach, miastach, powiatach dopuszczalne jest złożenie większej liczby wniosków. Czasami nawet nie ma ich limitu. Trzeba to jednak zawsze dokładnie sprawdzić.

Fot. Adobe Stock