Język polski i literatura

Lektury na egzamin ósmoklasisty 2022/2023

Lektury na egzamin ósmoklasisty stanowią podstawę wiedzy, która pozwoli zdać ten egzamin z jak najlepszym wynikiem. Na teście liczy się nie tylko ich znajomość oczywiście, natomiast bez niej, trudno o satysfakcjonującą liczbę punktów. 

 

„Zemsta” Fredry, „Pan Tadeusz” Mickiewicza czy „Mały Książę” Saint-Exupéry’ego to tylko niektóre pozycje z listy lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty

Lektury obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty

Lista lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty obejmuje przede wszystkim takie utwory jak:

 Są na egzaminie ósmoklasisty także krótsze lektury:

  • „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, Adam Mickiewicz,
  • wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII, Jan Kochanowski 

Streszczenia lektur do egzaminu ósmoklasisty – czy warto je czytać?

Opracowania lektur do egzaminu ósmoklasisty zawsze są pomocne. Można z nich skorzystać jako uzupełnienia do lektury, ale nie traktować jako zamiennika dla właściwego tekstu. Na egzaminie ósmoklasisty możesz się bowiem spodziewać pytań z rozumienia tekstu. Jeśli wcześniej go przeczytałeś/aś, będzie ci zdecydowanie odpowiadać na pytania, niż kiedy bazujesz tylko na streszczeniu. Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty nie są w większości strasznie długie. Spokojnie można się z nimi wszystkimi zaznajomić w ciągu dwóch ostatnich lat szkoły podstawowej.  

Lista lektur egzamin ósmoklasisty 2023/2024

Powyższa lista nie obowiązuje tylko w tym roku szkolnym, lecz również nie ulegnie zmianie w roku kolejnym. Zmiany mogą nastąpić dopiero na rok szkolny 2024/2025. Chodzi przede wszystkim o to, by dać nauczycielom i uczniom czas na przygotowanie się z dodanych ewentualnie do listy lektur.

Fot. Adobe Stock