AktualnościScan for FunSport

Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze – najważniejsze terminy

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej Katarze to XXII turniej w historii, który ma wyłonić najlepszą drużynę świata, ale jest to wydarzenie wyjątkowe. I to z aż czterech powodów.

Mistrzostwa Świata w Katarze to pierwsza tego typu impreza rozgrywana na Bliskim Wschodzie, jednocześnie pierwszy raz turniej mistrzowski rozegrany zostanie w kraju islamskim. Z drugiej strony jest to ostatni turniej, w którym wystąpią 32 drużyny, a od 2026 roku liczba uczestników mistrzostw świata wzrośnie do 48. Największą zmianą jest jednak termin rozgrywania turnieju – po raz pierwszy odbędzie się późną jesienią.

Zobacz także: Stadiony na mundial w Katarze

Kiedy mundial w Katarze?

Dotychczas miesiącem Mistrzostw Świata był czerwiec, czasami turniej rozpoczynano pod koniec maja, a od kiedy liczbę uczestników rozszerzono do 32, mistrzostwa trwały do połowy lipca. A kiedy odbędzie się mundial w Katarze? Pierwszy gwizdek sędziego zabrzmi o godzinie 17.00 20 listopada 2022 roku, a finał zacznie się 18 grudnia o godzinie 16.00. Na szczęście dla fanów piłki nożnej w Polsce bardzo atrakcyjne są godziny rozgrywania spotkań. W fazie grupowej mecze rozpoczynać się będą o 11.00, 14.00, 17.00 i 20.00, a w fazie pucharowej o 16:00 i 20:00.

Mundial 2022 – terminarz polskiej grupy 

W tegorocznych Mistrzostwach Świata wezmą udział 32 drużyny narodowe, a w tym elitarnym gronie znalazła się reprezentacja Polski. Każdy kibic w kraju na pewno najbardziej interesuje się terminarzem mundialu 2022 w grupie C, czyli drużyn, wśród których zagra Robert Lewandowski i spółka.

Pierwszy mecz Polska zagra we wtorek 22 listopada o 17.00 czasu polskiego z Meksykiem. I będzie to właściwie od razu spotkanie decydujące o losach naszej reprezentacji. Według zgodnej opinii ekspertów to właśnie z Meksykiem Polacy powalczą o drugie miejsce dające awans. W sobotę 26 listopada o 14.00 nasza drużyna zagra z teoretycznie najsłabszą w grupie Arabią Saudyjską, a w środę 30 listopada o 20.00 rozpocznie pojedynek z absolutnym faworytem grupy i jednym z kandydatów do mistrzostwa świata – Argentyną.

Mundial 2022 – pozostałe grupy 

W sumie na mistrzostwach świata mamy 8 grup oznaczonych literami od A do G. Mecze fazy grupowej rozegrane zostaną od 20 listopada do 2 grudnia, a po jej zakończeniu po dwie najlepsze drużyny przejdą do fazy pucharowej. 1/8 finału to termin 3 – 6 grudnia, ćwierćfinały 9 – 10 grudnia, półfinały 13 – 14 grudnia, mecz o trzecie miejsc odbędzie się 17 grudnia, a wielki finał 18 grudnia.

flagi państw: grupy rozgrywek na mundialu w Katarze 2022

Poziom futbolu na świecie jest bardzo zróżnicowany i na mistrzostwa zakwalifikowały się drużyny, które mają niewielkie szanse na sukces i sam udział dla nich jest najważniejszy. W tej grupie można wskazać Kanadę czy Arabię Saudyjską. Losowania grup dokonano na podstawie miejsc drużyn w światowym rankingu, dlatego najciekawsze mecze odbędą się w fazie pucharowej, ale również w grupach w terminarzu mundialu 2022 znalazło się kilka perełek:

  • Francja – Dania, 26 listopada o 17:00,
  • Hiszpania – Niemcy, 27 listopada o 20:00
  • Chorwacja – Belgia, 1 grudnia o 16:00.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościCiekawostkiJęzyk polski i literaturaScan for Fun

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – gdzie i jak głosować?

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 trwa. Organizuje go Wydawnictwo Naukowe…
CiekawostkiHistoriaSport

Co to jest mundial? Dlaczego tak mówimy na piłkarskie Mistrzostwa Świata?

Mundial to słowo oznaczające Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. To wie…
AktualnościGospodarka i finanseSport

Ogromne kontrowersje związane z mundialem w Katarze

Organizacja wielkich imprez sportowych zawsze wiązała się z różnymi kontrowersjami. Dotyczyło…