AktualnościCiekawostkiScan for FunSport

Otwarcie Mistrzostw Świata 2022 w Katarze – te gwiazdy odmówiły występu

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Świata w Katarze odbędzie się 20 listopada 2022 na Al Bayt Stadium w miejscowości Al-Charum w obecności 60 tysięcy osób. Rozpocznie się o godzinie 15:40, tuż przed meczem otwarcia mundialu i potrwa około pół godziny. 

Otwarcie mundialu to zawsze jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w trakcie Mistrzostw Świata. Jest też kulminacją oczekiwania na rozpoczęcie rozgrywek. Zawsze czekało się na tę ceremonię z dużym zainteresowaniem i ciekawością, czym zaskoczą organizatorzy mundialu. Zawsze było wiadomo, kto w ceremonii otwarcia mundialu wystąpi. Teraz jest zupełnie inaczej.

Dlaczego gwiazdy zrezygnowały z udziału w otwarciu mundialu w Katarze?

Decyzja o tym, że Mistrzostwa Świata zorganizuje Katar, była bardzo kontrowersyjna, choćby ze względu na termin imprezy. W związku z wysokimi temperaturami w lecie zdecydowano, że mistrzostwa rozegrane zostaną na przełomie listopada i grudnia. Prawdziwe protesty wywołały jednak informacje o nieprzestrzeganiu podstawowych praw człowiek w stosunku do robotników pracujących przy budowie stadionów mundialowych, przez co według szacunków organizacji walczących o prawa człowieka, śmierć poniosły tysiące osób. I to jest główna przyczyna, dla której wiele gwiazd odmówiło udziału w ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Katarze.

Kto odmówił udziału w otwarciu mundialu w Katarze

Wśród najważniejszych gwiazd, które nie wystąpią podczas ceremonii otwarcia w Katarze, jest Shakira, która obecna była wcześniej na trzech mistrzostwach. Kolumbijska gwiazda nie chciała być uznana za osobę wspierającą łamanie praw człowieka w Katarze.

Jasną deklarację złożyła też brytyjska gwiazda Dua Lipa, która wydała oficjalny komunikat na Instagramie „Obecnie istnieje wiele spekulacji na temat tego, że wystąpię na ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata w Katarze. Będę kibicowała Anglii z daleka”. 

Również Rod Steward przekazał swoją decyzję w rozmowie z „The Sunday Times”, w której stwierdził krótko i konkretnie „Nie wypada tam jechać”.

Gwiazdy, które wystąpią na otwarciu mundialu

Według oficjalnych informacji w trakcie ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata w piłce nożnej wystąpić mają Jung Kook z formacji BTS, The Black Eyed Peas, a przede wszystkim Nora Fatehi, która stworzyła oficjalną piosenkę mundialu „Light The Sky”. Na scenie pojawić się mają również piosenkarki, które występują w tym utworze, czyli Manal z Maroko, Rahma Riad z Iraku i Balqees ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Inne gwiazdy, które mają pojawić się na scenie w trakcie ceremonii otwarcia mundialu to m.in.:

  • Robbie Williams,
  • Jason Derulo,
  • J Balvina,
  • Nora Fatehi.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościCiekawostkiJęzyk polski i literaturaScan for Fun

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – gdzie i jak głosować?

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 trwa. Organizuje go Wydawnictwo Naukowe…
CiekawostkiHistoriaSport

Co to jest mundial? Dlaczego tak mówimy na piłkarskie Mistrzostwa Świata?

Mundial to słowo oznaczające Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. To wie…
AktualnościGospodarka i finanseSport

Ogromne kontrowersje związane z mundialem w Katarze

Organizacja wielkich imprez sportowych zawsze wiązała się z różnymi kontrowersjami. Dotyczyło…