AktualnościCiekawostkiScan for FunSport

Otwarcie Mistrzostw Świata 2022 w Katarze – te gwiazdy odmówiły występu

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Świata w Katarze odbędzie się 20 listopada 2022 na Al Bayt Stadium w miejscowości Al-Charum w obecności 60 tysięcy osób. Rozpocznie się o godzinie 15:40, tuż przed meczem otwarcia mundialu i potrwa około pół godziny. 

Otwarcie mundialu to zawsze jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w trakcie Mistrzostw Świata. Jest też kulminacją oczekiwania na rozpoczęcie rozgrywek. Zawsze czekało się na tę ceremonię z dużym zainteresowaniem i ciekawością, czym zaskoczą organizatorzy mundialu. Zawsze było wiadomo, kto w ceremonii otwarcia mundialu wystąpi. Teraz jest zupełnie inaczej.

Dlaczego gwiazdy zrezygnowały z udziału w otwarciu mundialu w Katarze?

Decyzja o tym, że Mistrzostwa Świata zorganizuje Katar, była bardzo kontrowersyjna, choćby ze względu na termin imprezy. W związku z wysokimi temperaturami w lecie zdecydowano, że mistrzostwa rozegrane zostaną na przełomie listopada i grudnia. Prawdziwe protesty wywołały jednak informacje o nieprzestrzeganiu podstawowych praw człowiek w stosunku do robotników pracujących przy budowie stadionów mundialowych, przez co według szacunków organizacji walczących o prawa człowieka, śmierć poniosły tysiące osób. I to jest główna przyczyna, dla której wiele gwiazd odmówiło udziału w ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Katarze.

Kto odmówił udziału w otwarciu mundialu w Katarze

Wśród najważniejszych gwiazd, które nie wystąpią podczas ceremonii otwarcia w Katarze, jest Shakira, która obecna była wcześniej na trzech mistrzostwach. Kolumbijska gwiazda nie chciała być uznana za osobę wspierającą łamanie praw człowieka w Katarze.

Jasną deklarację złożyła też brytyjska gwiazda Dua Lipa, która wydała oficjalny komunikat na Instagramie „Obecnie istnieje wiele spekulacji na temat tego, że wystąpię na ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata w Katarze. Będę kibicowała Anglii z daleka”. 

Również Rod Steward przekazał swoją decyzję w rozmowie z „The Sunday Times”, w której stwierdził krótko i konkretnie „Nie wypada tam jechać”.

Gwiazdy, które wystąpią na otwarciu mundialu

Według oficjalnych informacji w trakcie ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata w piłce nożnej wystąpić mają Jung Kook z formacji BTS, The Black Eyed Peas, a przede wszystkim Nora Fatehi, która stworzyła oficjalną piosenkę mundialu „Light The Sky”. Na scenie pojawić się mają również piosenkarki, które występują w tym utworze, czyli Manal z Maroko, Rahma Riad z Iraku i Balqees ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Inne gwiazdy, które mają pojawić się na scenie w trakcie ceremonii otwarcia mundialu to m.in.:

  • Robbie Williams,
  • Jason Derulo,
  • J Balvina,
  • Nora Fatehi.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…