CiekawostkiHistoriaSport

Co to jest mundial? Dlaczego tak mówimy na piłkarskie Mistrzostwa Świata?

Mundial to słowo oznaczające Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. To wie prawie każdy, ale pewnie nie każdy wie, skąd ta nazwa się wzięła.

Pierwsze mistrzostwa rozegrano w 1930 roku w Urugwaju, gdzie językiem urzędowym jest hiszpański, stąd nazwa turnieju Campeonato Mundial de Futbol. „Mundial” w tłumaczeniu na polski oznacza „światowy” i tak w skrócie przyjęło się nazywać kolejne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Ciekawe jest to, że właściwie logiczniej byłoby, gdyby przyjęła się nazwa campeonato (mistrzostwa), czyli główny rzeczownik. Tymczasem umowną nazwą piłkarskich mistrzostw został towarzyszący mu przymiotnik.

Pierwszy mundial w historii

Jak już wyżej wspomniano, pierwszy mundial zorganizowany został w 1930 roku w Urugwaju z okazji 100. lecia niepodległości tego kraju. Były to zupełnie inne mistrzostwa niż teraz. Nie było eliminacji, a udział w turnieju wzięły zaproszone reprezentacje, choć nie wszystkie dotarły, zwłaszcza z Europy ze względu na ogromne koszty podróży statkiem. Ostatecznie w Urugwaju wystąpiło 13 drużyn. Co ciekawe zespoły z Wysp Brytyjskich, z kolebki futbolu odmówiły udziału w mundialu, ponieważ uznali, że nie ma sensu występować w takich rozgrywkach, bo przecież wiadomo, że to oni są najlepsi na świecie. Pierwszym mistrzem świata została drużyna gospodarzy Urugwaj, która w finale w obecności aż 80 tysięcy widzów pokonała 4:2 Argentynę.

Co ile jest Mundial?

Władze piłkarskie ustaliły, że Mundial rozgrywany będzie co cztery lata i ta zasada przetrwała do dziś. Z dwoma jednak wyjątkami: w latach 1942 i 1946 mistrzostw nie rozgrywano przez II wojnę światową. Polska zadebiutowała rok przed wybuchem wojny na mundialu w 1938 roku we Francji. W pierwszej rundzie trafiła na Brazylię i była skazywana na klęskę. Tymczasem polscy piłkarze zagrali fenomenalnie i stworzyli jedno z najwspanialszych widowisk w historii mundialu. Dopiero po dogrywce ulegli 5:6, a bohaterem meczu został Ernest Wilimowski, który zdobył aż cztery gole. Mundial 2022 w Katarze, który odbędzie się w listopadzie i grudniu, będzie już ósmym występem reprezentacji Polski w tym turnieju, ale największe sukcesy odniosła bardzo dawno temu, dwukrotnie zajmując trzecie miejsce w 1974 i 1982 roku.

Mundial 2022 – co było przed i co będzie później?

Aktualnym organizatorem mundialu 2022 jest Katar, a posiadaczem najważniejszego trofeum piłkarskiego na świecie, czyli Pucharu Świata FIFA jest zwycięzca mundialu z 2018 roku – Francja. W finale „Trójkolorowi” pokonali Chorwację 4:2. Polska również wystąpiła w tym turnieju, ale wypadła bardzo słabo. Po przegranych 1:2 z Senegalem i 0:3 z Kolumbią na pożegnanie turnieju wygrała z Japonią 1:0 i zajęła w grupie ostatni miejsce.

Tak jak mundial rozgrywa się co cztery lata, tak cyklicznie wybiera się gospodarza kolejnego turnieju, oczywiście z dużym wyprzedzeniem. 13 czerwca 2018 roku na gospodarza mundialu 2026 wybrano trzy państwa: USA, Meksyk i Kanadę. 

Zobacz także: Stadiony na mundial w Katarze – ciekawostki

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…