AktualnościScan for FunSport

Stadiony na mundial 2022 w Katarze

Powierzenie Katarowi organizacji Mistrzostw Świata wzbudziło wiele kontrowersji, choćby ze względu na termin turnieju. Najwięcej dotyczyło jednak stadionów na mundial w 2022 roku.

Przede wszystkim od strony ludzkiej i wykorzystywania niewolniczej wręcz pracy ludzi ze wschodniej Azji. Niestety setki, a według niektórych organizacji walczących o respektowanie praw człowieka, nawet tysiące osób poniosło śmierć. Również z innych powodów budowa stadionów na mundial 2022 jest mocno krytykowana.

Zobacz także: Mundial w Katarze – kontrowersje

Jakie są stadiony na mundial 2022?

Mistrzostwa Świata w Katarze rozegrane zostaną na ośmiu stadionach, z których sześć zbudowano od zera, a dwa przeszły gruntowną modernizację. Wydano na nie aż 3,5 miliarda dolarów. A miało być jeszcze więcej, ponieważ katarscy szejkowie planowali przygotowanie aż dwunastu stadionów na mundial 2022.

Właściwe można napisać, że Mistrzostwa Świata to kaprys bogatych szejków z Kataru, którzy wydali ogromne pieniądze na budowę stadionów na mundial 2022 na środku pustyni, które po zakończeniu mundialu nie będą już wykorzystywane. W sumie pojemność ośmiu stadionów wynosi 395 506 miejsc.

Dodatkowo wszystkie stadiony są klimatyzowane, tak aby widzowie mogli w komfortowych warunkach oglądać mecze piłkarskie. Obecnie, kiedy świat dotknął kryzys energetyczny, taki kaprys szejków jest szczególnie szokujący. Budowa stadionów na chwilę i ich klimatyzacja są też krytykowane ze względu na ogromne zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych. Taka rozrzutność jest rażąca zwłaszcza teraz, gdy świat walczy o maksymalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych aby zmniejszyć zmiany  klimatyczne. 

Najciekawsze stadiony na mundial 2022 

Najważniejszą areną Mistrzostw Świata w Katarze jest Lusail Stadium, na którym odbędzie się finał imprezy. Ma on pojemność 80 tysięcy miejsc i wybudowany został za 662 mln dolarów. Znajduje się 20 km od stolicy Kataru Lusajl, mieście założonym w… 2006 roku. 

Al Bayt Stadium to kolejny z ważnych stadionów mundialu 2022. Zbudowany został od podstaw w miejscowości Al-Chaur za 770 mln dolarów, a na tej arenie rozegrany zostanie mecz otwarcia. Jego nazwa wzięła się od kształtu przypominającego beduiński namiot (po arabsku bayt al sha’ar). Na tym stadionie odbyła się ceremonia otwarcia mundialu i pierwszy mecz. 

Bardzo ciekawy jest Stadium 974 w Doha, na którym Polacy zagrają mecze z Meksykiem i Argentyną. Zbudowany został za około 500 mln dolarów i może pomieści 40 tys. widzów. Wyróżnia go to, że został zbudowany z… kontenerów transportowych i po mistrzostwach zostanie rozebrany.

Pozostałe stadiony na Mistrzostwa Świata w Katarze 

Pozostałe pięć stadionów w Katarze na mundial 2022 to:

  • Al Thumama Stadium w Doha (pojemność 40 tys.) posada białą elewację, która ma być inspirowana tradycyjnym arabskim nakryciem głowy; 
  • Education City Stadium w Ar-Rajjan (pojemność 45 tys.) na tym stadionie przypominającym diament, Polska zagra mecz z Arabią Saudyjską;
  • Ahmed bin Ali Stadium w Ar-Rajjan (pojemność 45 tys.) zbudowany został w taki sposób, aby kształtem przypominał pustynne wydmy;
  • Khalifa International Stadium w Ar-Rajjan (pojemność 45 tys.) jako jedyny posiada bieżnię lekkoatletyczną;
  • Al Janoub Stadium w Al-Wakra (pojemność 40 tys.) ma kształt łodzi, której kiedyś używali poławiacze pereł i rybacy.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościCiekawostkiJęzyk polski i literaturaScan for Fun

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – gdzie i jak głosować?

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 trwa. Organizuje go Wydawnictwo Naukowe…
CiekawostkiHistoriaSport

Co to jest mundial? Dlaczego tak mówimy na piłkarskie Mistrzostwa Świata?

Mundial to słowo oznaczające Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. To wie…
AktualnościGospodarka i finanseSport

Ogromne kontrowersje związane z mundialem w Katarze

Organizacja wielkich imprez sportowych zawsze wiązała się z różnymi kontrowersjami. Dotyczyło…