AktualnościScan for FunSport

Stadiony na mundial 2022 w Katarze

Powierzenie Katarowi organizacji Mistrzostw Świata wzbudziło wiele kontrowersji, choćby ze względu na termin turnieju. Najwięcej dotyczyło jednak stadionów na mundial w 2022 roku.

Przede wszystkim od strony ludzkiej i wykorzystywania niewolniczej wręcz pracy ludzi ze wschodniej Azji. Niestety setki, a według niektórych organizacji walczących o respektowanie praw człowieka, nawet tysiące osób poniosło śmierć. Również z innych powodów budowa stadionów na mundial 2022 jest mocno krytykowana.

Zobacz także: Mundial w Katarze – kontrowersje

Jakie są stadiony na mundial 2022?

Mistrzostwa Świata w Katarze rozegrane zostaną na ośmiu stadionach, z których sześć zbudowano od zera, a dwa przeszły gruntowną modernizację. Wydano na nie aż 3,5 miliarda dolarów. A miało być jeszcze więcej, ponieważ katarscy szejkowie planowali przygotowanie aż dwunastu stadionów na mundial 2022.

Właściwe można napisać, że Mistrzostwa Świata to kaprys bogatych szejków z Kataru, którzy wydali ogromne pieniądze na budowę stadionów na mundial 2022 na środku pustyni, które po zakończeniu mundialu nie będą już wykorzystywane. W sumie pojemność ośmiu stadionów wynosi 395 506 miejsc.

Dodatkowo wszystkie stadiony są klimatyzowane, tak aby widzowie mogli w komfortowych warunkach oglądać mecze piłkarskie. Obecnie, kiedy świat dotknął kryzys energetyczny, taki kaprys szejków jest szczególnie szokujący. Budowa stadionów na chwilę i ich klimatyzacja są też krytykowane ze względu na ogromne zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych. Taka rozrzutność jest rażąca zwłaszcza teraz, gdy świat walczy o maksymalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych aby zmniejszyć zmiany  klimatyczne. 

Najciekawsze stadiony na mundial 2022 

Najważniejszą areną Mistrzostw Świata w Katarze jest Lusail Stadium, na którym odbędzie się finał imprezy. Ma on pojemność 80 tysięcy miejsc i wybudowany został za 662 mln dolarów. Znajduje się 20 km od stolicy Kataru Lusajl, mieście założonym w… 2006 roku. 

Al Bayt Stadium to kolejny z ważnych stadionów mundialu 2022. Zbudowany został od podstaw w miejscowości Al-Chaur za 770 mln dolarów, a na tej arenie rozegrany zostanie mecz otwarcia. Jego nazwa wzięła się od kształtu przypominającego beduiński namiot (po arabsku bayt al sha’ar). Na tym stadionie odbyła się ceremonia otwarcia mundialu i pierwszy mecz. 

Bardzo ciekawy jest Stadium 974 w Doha, na którym Polacy zagrają mecze z Meksykiem i Argentyną. Zbudowany został za około 500 mln dolarów i może pomieści 40 tys. widzów. Wyróżnia go to, że został zbudowany z… kontenerów transportowych i po mistrzostwach zostanie rozebrany.

Pozostałe stadiony na Mistrzostwa Świata w Katarze 

Pozostałe pięć stadionów w Katarze na mundial 2022 to:

  • Al Thumama Stadium w Doha (pojemność 40 tys.) posada białą elewację, która ma być inspirowana tradycyjnym arabskim nakryciem głowy; 
  • Education City Stadium w Ar-Rajjan (pojemność 45 tys.) na tym stadionie przypominającym diament, Polska zagra mecz z Arabią Saudyjską;
  • Ahmed bin Ali Stadium w Ar-Rajjan (pojemność 45 tys.) zbudowany został w taki sposób, aby kształtem przypominał pustynne wydmy;
  • Khalifa International Stadium w Ar-Rajjan (pojemność 45 tys.) jako jedyny posiada bieżnię lekkoatletyczną;
  • Al Janoub Stadium w Al-Wakra (pojemność 40 tys.) ma kształt łodzi, której kiedyś używali poławiacze pereł i rybacy.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…