EkologiaHobby i pasje

Gdzie znaleźć sklepy zero waste? Jak wyglądają zakupy zero waste?

Sklepy zero waste to jedna z odpowiedź na wyzwania współczesnego świata. Chodzi w nich o odpowiedzialne i świadome zakupy, które nie przyczyniają się do tak intensywnego zaśmiecania naszej planety. 

Torby na zakupy zero waste to niezbędny element wyposażenia. Tutaj kupuje się przede wszystkim na wagę.  

Zero waste – sklepy Warszawa, Kraków, Wrocław

We Wrocławiu słynny sklep zero waste to „Bez Pudła”. Jak sama nazwa wskazuje, kupujemy tutaj przede wszystkim na wagę, warto przyjść więc ze swoimi woreczkami na zakupy zero waste, wziąć słoiki, pudełka z domu. Podobnie jest w „Luzem” – sklepie zero waste w Krakowie, gdzie kupicie artykuły spożywcze oraz chemiczne, naturalne kosmetyki czy świece do masażu. Ciekawe miejsce to „Mniej Więcej Zero Waste Store” w Warszawie, gdzie nie zakupicie jedzenia, ale za to znajdziecie bardzo wiele przedmiotów codziennego użytku. 

Jak działa sklep zero waste?

Zakupy zero waste to idea, która jest bliska coraz większej grupie ludzi. Przede wszystkim chodzi o ograniczenie zużycia plastiku, który coraz bardziej zaśmieca naszą planetę. Za ideą zero waste idzie także myśl o ograniczeniu marnowania żywności, powtórnym wykorzystaniu różnego rodzaju surowców. Dlatego też w sklepie zero waste nie chodzi tylko o sprzedaż bez plastikowych opakowań czy po prostu na wagę, ale o odpowiednią selekcję produktów pochodzących z małych rodzinnych manufaktur, upraw ekologicznych, produkcji z recyklingu itd. 

Sklep zero waste online

W przypadku zakupów zero waste w wersji online trudno mówić o przychodzeniu na zakupy z własnym opakowaniem czy torbą. W takim przypadku zakupy pakowane są w materiały biodegradowalne lub stosowane są opakowania wymienne, które można odesłać do sklepu. Nie ma jednak mowy o plastiku, który zastępują biodegradowalne worki na zakupy zero waste czy specjalne siatki.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiEkologia

Wilki w Polsce – ile ich jest? Gdzie można je spotkać? Ciekawostki o wilkach

Wilki w Polsce były kiedyś bardzo popularne, niestety na skutek działalności…
BiologiaCiekawostkiEkologia

Jak wilki z Yellowstone uratowały Park? Niesamowite doświadczenie [WIDEO]

Park Yellowstone to najstarszy na świecie park narodowy. Założony został w…
CiekawostkiEkologia

Gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem w Polsce

Czy w Polsce są zwierzęta zagrożone wyginięciem? Niestety tak, i jest…