Język polski i literatura

Zemsta A. Fredry – streszczenie krótkie oraz główne wątki

Streszczenie Zemsty nie jest szczególnie trudne, przede wszystkim dlatego, że ta komedia Fredry ma bardzo jasny przebieg. Stanowi połączenie konfliktu między Cześnikiem i Rejentem oraz wątku romansowego dotyczącego Klary i Wacława. 

Streszczenie Zemsty Aleksandra Fredry opowiada o nieudanej budowie muru, mało zasadnych planach małżeńskich i szczęśliwym rozwiązaniu, które przynoszą młodzi.  

Zemsta akt 1 – streszczenie

Streszczenie Zemsty Aleksandra Fredry z podziałem na akty trzeba zacząć od zamku podzielonego murem. Jedna część jest Cześnika Macieja Raptusiewicza, druga –  Rejenta Milczka, którzy są w sporze. Milczek wynajmuje murarzy do naprawienia muru, ale Cześnik się nie zgadza. Ten ostatni planuje poślubić Podstolinę, w czym ma mu pomóc Papkin. W altanie spotykają się  zakochani w sobie syn Rejenta – Wacław i Starościanka Klara.  

Zemsta akt 2 – streszczenie

Wacław podstępem jako jeniec Papkina dostaje się do domu Cześnika, jako jeniec Papkina. Przedstawia się jako komisarz Rejenta. Wacław szuka wsparcia u Papkina. Ten jednak jest zakochany w Klarze. Klara to wykorzystuje i prosi o dowody miłości. Wacław nie umie się uwolnić od Podstoliny, którą zna z dawnych 

czasów.  Cześnik wyzywa Rejenta na pojedynek. Z tą informacją wysyła Papkina.

Zemsta akt 3 i 4 – streszczenie 

Milczek chce, aby Podstolina poślubiła Wacława. Wacław się na to nie zgadza. Milczek przyjmuje wyzwanie Cześnika. Ten z kolei zwabia Wacława do domu i chce zmusić do ślubu z Klarą, na złość Rejentowi, na co młodzi od razu się zgadzają. Okazuje się, że majątek Podstoliny przechodzi na Klarę, ale Rejent Podstolinie winien jest pieniądze za zerwaną umowę. Klara ten dług bierze na siebie. Zemsta Aleksandra Fredry kończy się deklaracją zgody i ślubem młodych.

Zobacz także: Lektury na egzamin ósmoklasisty

Fot. Adobe Stock